nuManaGa.com

Zübeyde Hanım

Mustafa Kemal Atatürk’ün ve ailesinin üzerine konuşmayan kalmadı bugünlerde. Ülkemizde meğer ne kadar çok yakın dönem tarihçisi varmış. Ne yazık ki bu tarihçilerin Mustafa Kemal ve ailesi üzerine söylediği sözlerin birçoğu gerçeği yansıtmıyor. Bunun nedeni elbette açık: Bugünlerde Türkiye üzerinde karmakarışık ilişkilerle örülü evcilikler oynanıyor. Atatürk’ün hedef seçilmesinin yegane nedeni budur.

Günümüz siyasi ortamını bir kenara bırakalım ve bunca bilgi kalabalığının içinde kendisini belli eden kitaba gelelim: Gölgesinde Mustafa Kemal’i Büyüten Kadın & Zübeyde Hanım. Bu kitap, ülkemizdeki “aydın” yaftalıların bihaber oldukları Zübeyde Hanım’ı tanıtmaya gayret ediyor.

Fatih Bayhan’ın hazırladığı ve Pegasus Yayınları aracılığı ile okurla buluşturduğu eserde Mustafa Kemal’in annesi Zübeyde Hanım’ın çileli yaşamı, özlemleri, sevgileri, anneliği titiz bir dille anlatılıyor. Günümüzde herkesin atladığı bir noktanın da altını çizerek, Zübeyde Hanım’ın her şeyden önce bir anne olduğu gerçeğini gösteriyor okuyanlara sarı sayfalar.

Zübeyde Hanım’ın hayatının detaylı bir şekilde ele alındığı eserde karşımıza çıkan konulara da kısaca yer vermek istiyorum. Zübeyde Hanım nereliydi? Aile kökleri nereye dayanırdı? Aile yaşantısı nasıldı? Ne zaman evlendi? Kaç kere evlendi? Mustafa Kemal ile diyaloğu nasıldı? Latife Hanım ile görüştü mü?

Ve anneliği… Oğluna düşkün bir anne olan Zübeyde Hanım, oğluna her defasında mürüvvetini görmek istediğini söyler. Söyler; ama aldığı cevap hep aynıdır. Mustafa Kemal “Vatanımla izdivaçlıyım.” der annesine. Her anne gibi Zübeyde Hanım da oğlunun hayırlı bir kısmetle yuva kurmasını istemektedir. Senelerin yorgunluğunu unutup “Oğlumun kiminle evlendiğini görmem lazım.” düşüncesi ile İzmir’e varışı bu yüzdendir.

Medyamız, aydın yaftalılar yahut ideolojinin kör ettiği gözleriyle dünyaya bakmaya çalışanlar kimi zaman hakarete varan cümleleri ile karalıyorlar Zübeyde Hanım’ı. Bir şeyi unutuyorlar: O her şeyden önce bir anne ve bir anneye kem söz söylemek hem dinimizde hem de örfümüzde hoş karşılanmamaktadır. Ayıptır!

Mustafa Kemal’i gölgesinde büyüten kadını tanımak isteyenler, Fatih Bayhan’ın kaleminden çıkan bu eseri tez zamanda edinsinler.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Karanlığa Direnen Yıldız
Karanlığa Direnen Yıldız

Bu ülkeye en çok zarar veren şeylerin başında şüphesiz ihtilaller gelir. Oy kazanma çabasındakilerin "yargılayacağız" masalları, ne yazık ki yalnızca...

Kapat