nuManaGa.com

Zeytinburnu Öykü Festivali

Türlü festivallerin yapıldığı ülkemizde bence en faydalı ve önemlisi Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği 1.Öykü Festivali’dir. “Asıl hikaye şimdi başlıyor!” sloganı ile yola çıkan ve tüm öykücüleri kucaklayan festivalin birincisi 16 – 20 Şubar tarihlerinde gerçekleşti.

Festivalde ülkemizdeki önemli öykücülerin yanı sıra dünyanın kabul ettiği öykücüler de yer aldı. Cemal Şakar, Akif Hasan Kaya, Aykut Ertuğrul, Abdullah Harmancı, Güray Süngü, İsmail Özen, Handan Acar Yıldız festivale katılan yerli öykücülerimizden birkaçı. Yabancı öykü yazarlarından da birkaç isim sayalım: Ben Okri, Alex Popov, Filip Mürsel Begoviç, Zhiad Kaddash.

Rasim ÖzdenörenAbdullah Harmancı "Seni Ne İhtiyarlattı" adlı öyküsünü okurken.

Festivalin onursal başkanı ve bu yıl öyküleri üzerine oturumlar yapılan ismi ise öykümüzün kilometre taşlarından biri olan Rasim Özdenören. Üstadın değerli katılımı da bu festivali ayrıca değerli yapmakta.

Festival boyunca çeşitli etkinlikler düzenlendi. Sadece öykücü ve öyküseverlerin buluşması ile yetinilmemesi ve gerçekten harika bir program hazırlanması bu şık duruşun uzun yıllar devam etmesinin ülkemizin edebiyatına çok şey katacağına dair umut verdi diyebilirim. Okullarda yapılan etkinlikler, öykü okumaları, Rasim Özdenören’in öykücülüğü üzerine yapılan oturumlar, öykü tiyatrosu gibi etkinlikler gerçekten övgüyü hak ediyor. Tamamına katılamasam da özellikle son günkü etkinliklerin bile beni mest etmeye yettiğini söyleyebilirim.

Özdenören'in öykücülüğü üzerine yapılan oturum: Yunus Emre Özsaray, Cemal Şakar, Handan Acar Yıldız, Abdullah HarmancıBen, Abdullah Harmancı ve Osman Cihangir

Bu festivalin benim için önemli olan yanı ise seneler sonra kıymetli hocam Abdullah Harmancı ile yeniden buluşmak, sohbet etmek ve onun aracılığıyla kitaplarını okumaya bayıldığım isimlerle aynı masada yemek yeme, öykü konuşma şansına erişmiş olmaktır. Yazılarına, öykülerine hayran olduğum Cemal Şakar, Necip Tosun gibi ağabeylerin yanında bulunmanın ne kadar heyecan verici olduğunu anlatacak kelimeler bulmakta zorlanıyorum. Dizlerimin titrediğini söyleyebilirim.

Usta öykücülerle yan yana olma şansına eriştiğim anlar: Cemal Şakar, Necip Tosun, Güray Süngü, Abdullah Harmancı.

Böyle güzel ve kaliteli organizasyonu gerçekleştirdiği için Zeytinburnu Belediyesi’ne teşekkür etmek gerek. Umarım bu festival gelenekselleşir ve uzun yıllar öyküseverleri kucaklar.

Üzerine tıklayarak istediğiniz fotoğrafı büyütebilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Sant'Antonio Bazilikası
Padova / İtalya

Padova, Padova, Padova... Yaşamak istediğim şehri buldum sanırım. Yemyeşil ve sakin bir yer arayan bünyeme çok iyi gelen Padova'da kaldı...

Kapat