nuManaGa.com

Zamanın Durduğu Yer: Pompei

Zamanın duracağını hiç düşünmemiştim ben, ta ki o güne dek. O gün, Napoli’deki ilk günümde, yıllardır beklediğim o an geldiğinde… Üzerine nice kitap devirip nice film izlediğim Pompei Antik Kenti’ne vardığımda… Zaman durmuştu, inanın bana zaman durmuştu.

Vezüv Yanardağı’nın patlaması ve şehrin lavların altında kalması bir yana dursun. Dünya üzerindeki en gelişmiş şehirlerden biri de diğer yanda dursun. Şehircilik anlamında muazzam bir şehrin hala ayakta olması da bir kenara… Kırmızının belki de en güzel tonunun burada olması da nafile… Türlü sapkınlıklar vb. şeyleri de geçelim. Zaman diyorum, zaman. Durdu. Ben oraya gittiğimde, karbonlaşan insanları gördüğümde…

Karbonlaşan İnsanlar

Pompei Antik Kenti, üzerine en çok konuşulan ören yerlerinden biri. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çeken bu kent ile ilgili yazacağım onlarca yazı var; fakat zaman durduğunda boğazıma düğümlenen nefesimi boşaltır boşaltmaz ilk olarak karbonlaşan yahut taşlaşan insanları anlatacağıma dair söz vermiştim kendi kendime. Şu da var ki anlatacak söz bulamıyorum.

Çektiğim bir fotoğraf var, zamanın duruşuna ait. Sözcüklere dökemediklerime o tercüman olur. O fotoğrafa her bakışımda bulunduğun mekanda da zaman duruyor ve içimden bir ses “Ey insanoğlu!” diye haykırıyor.

Yanardağın ateşinde boğulan ve bugün dahi manayla bakan o insanlar heykel değil, taş değil… Kül, evet kül!

-Kül mü?

-Evet! Zamanın külü!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Sonbahar
Çakıl Taşı

Bazen olur öyle, aklına bir cümle takılır bütün gece uykuyla dalaşıp yaktığın sigaranın dumanında kaybolup gidersin. Kaybolup gitmek güzel bir...

Kapat