nuManaGa.com

Yüzyılın Gastesi Kitabı

Yüzyılın Gastesi Kitabı  Elimizden düşürmediğimiz, erkeklerin spor sayfasıyla, bayanların magazin ekleriyle ilgilendiği gazetelerin tarihi 1600’lü yıllara dayanır. Daha eski tarihlerde nüshalar vardır; fakat bugünkü mantığı ile gazete ilk kez bahsi geçen senelerde basılmıştır. Özellikle Sanayi Devrimi’nden sonra da geniş kitlelerle buluşmuştur. Peki daha eski devirlerde bugünkü gibi gazeteler olsaydı nasıl olurdu hiç düşündünüz mü?

  Düşünenler olmuş ve ortaya Yüzyılın Gastesi Kitabı adlı eser çıkmış. Önceleri kitapyurdu.com adlı internet sayfasında bülten şeklinde yayımlanan ve daha sonra kitaplaştırılarak okuyucuların beğenisine sunulan eser, eğlenceli bir şekilde tarih hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor.

  Kitapta önemli olaylara ve kişilere gazete haberleri aracılığıyla yer veriliyor. Yani o dönemde gazete olsaydı bu önemli haberler nasıl okurla buluşurdu, bu eserin sayfalarında onu görüyoruz. Georgias, Zenon, Polybius; pusulanın icadı, kağıdın bulunması, şehirleri yıkan yangınlar, savaşlar bu kitapta biraz esprili bir dille karşımıza çıkıyor.

  Mesela Neron bu gazeteye röportaj veriyor. Diyor ki: “Ben elimden geleni yaptım.” Roma’nın yakılmasından sorumlu tutulan Neron bunu inkar ediyor, ben yakmadım diyor. Hatta yangının söndürülmesi için mücadele verdiğini söylüyor.

  Kitabı hazırlayanlar İlhan Efe ve Y. Ziya Başbay. Bu iki isim gerçekten eğlenceli ve öğretici bir kitap meydana getirmişler.

  Mizahi bir anlayışla tarihi olaylara sayfalarında yer veren bu kitap, “Tarihi sevmiyorum.” diyenlere bile tarihi sevdirecektir. Bu kitabın özellikle gençlerin elinde bulunması gerek.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Halama Benzediğim İçin
Halama Benzediğim İçin

  Cihan Aktaş, başarılı bayan öykücülerimizden. Birçok öykü kitabı yayımlayan, dergilerde boy gösteren Cihan Hanım sadece öykü ile sınırlı kalmayıp farklı türlerde...

Kapat