Yunus Emre Camii ve Türbesi / Karaman

nuManaGa tarafından 14 Haziran 2012 tarihinde yazılmıştır.

  Yüksek lisans yapmak amacıyla Karaman’a göçtüm bir süreliğine. Konya Karaman değil, Karaman! Karaman’ın il olduğunu hatırlatmak isterim. Görüntü olarak vilayete benzemese de yapacak bir şey yok. Bu Karaman’ın değil, Karaman’ı yönetenlerin kabahati. Yunus’un diyarında, Türkçenin başkentinde büyük sorunlar var. Tarihe, kültüre gereken önem verilmiyor. Bizim Yunus da ilgisizlik kurbanı.

  Karaman 1989 yılında il olmuş. O günden bugüne Karaman’a hizmet getirilmediği ortada. Kimse gücenmesin! Piri Reis, Karamanoğlu Mehmetbey, Yunus Emre gibi değerlerin memleketinde şehircilik ve turizm adına hiçbir şey yok.

  Yunus Emre Camii, şehrin merkezinde bulunuyor. Aktekke Meydanı’na yürüme mesafesinde. Buraya “çarşı” diyor Karamanlılar. Çarşının yakınında bulunan Yunus Emre Camii’ni ve Yunus’un türbesini ziyaret etmek için yola çıktığımızda dostlarla aynı fikirde buluşuyoruz: Yunus’a burada değer verilmiyor. Yunus Emre Camii’ni gördüğümüzde bu fikrin doğruluğuna bir kez daha inanıyoruz. Çünkü Yunus Emre Camii, yeni restore edilmeye başlanmış. Yıllardır hiçbir şey yapmayanlar, şimdi restore çalışmalarıyla övünmekteler. Yazık! Çilehane kayıp, duvarlar dökülmüş… Daha önce neredeydiniz Karaman’ı yönetenler? Restorasyon çalışmaları da pek parlak gitmiyor. Metal kapıların tarihi dokuyu zedelediğini görmemek için kör olmak gerek.

     Yunus Emre Camii’ni gezmeye bahçeden başlıyoruz. Bahçedeki duvarlarda Yunus’un şiirlerinden mısralar bulunuyor. Bu ufak bahçe de bakımsız. Daha sonra camiye giriyoruz. Camide çalışmalar devam ettiği için ibadete açık değil. Yine de gelenlere namaz kılmaları için imkan sağlanıyor. Bu küçük camide Yunus Emre gibi büyük bir ismin günlerini geçirdiğini düşününce farklı duygulara kapılıyor insan. Yunus Emre’den dizeler geliyor akıllara…

  Yunus Emre’ye güzel yurdumuzda birçok şehir sahip çıkmakta. Galiba içlerinde en çok değer veren de Eskişehir’dir. Karaman’da bile Eskişehir’in Yunus için yaptıklarını gösteren afişler bulunuyor. Camide bize yardımcı olan beyefendi, Anadolu’da birçok şehirde Yunus Emre’nin mezarının bulunduğunu, bu durumun sevgiden kaynaklandığını; Yunus’un gerçek mezarının Karaman’da olduğunu söylüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndaki belgelerden bahsediyor. O zaman akıllara “Karaman Yunus’un hatırası için ne yapıyor?” sorusu geliyor. Hiçbir şey. Mevlana’nın türbesine gidenler, oranın çiçek bahçesi olduğunu bilirler. Yunus’un camii ve mezarı için ise aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Çilehane yıkılmış, duvarlar dökülüyor, bahçe bakımsız, ilgi yok, önem verilmiyor… Üzülmemek elde değil.

  Yunus Emre’nin türbesi caminin içinde bulunuyor. Yunus’un yanında hocası Taptuk Emre’nin ve çocuklarının mezarları var. Taptuk Emre’nin başka bir şehirde türbesi olduğunu biliyoruz; fakat yardımcı olan beyefendi Taptuk Emre’nin de burada yattığını söylüyor. Taptuk Emre’nin mezarı, Yunus’un mezarından biraz daha yüksek. Mezarın yüksek olması, Yunus’un hocasına gösterdiği saygıdan ileri geliyor.

  Yolu Karaman’a düşenler Yunus’u ihmal etmesinler ve hatırasına mutlaka uğrasınlar. Karaman küçük bir şehir. Her yere yürüyerek gidilebilir. Dolmuş da geçiyor Yunus Emre Camii’nin önünden. Karaman’da unutulan Yunus’u Türk insanı hatırlamalı.

    Karaman elindeki değerlerin kıymetini bilmiyor. Türkiye’nin en önemli turizm ve kültür şehirlerinden biri olacak dokuya sahip Karaman’ı; vizyonu olan, değerlerimizi önemseyen insanların yönetmesi dileğiyle. Seçime beş kala kaldırım taşı değiştirmekle hiçbir şey olmayacağı umarım bir gün anlaşılır.

  Üzerine tıklayarak, dilediğiniz fotoğrafı büyütebilirsiniz.

Yazıyı beğendin mi? Durma paylaş!

Bu Yazıları da Görün:

E-mail adresinizi girin ve

yeni yazılardan ilk siz haberdar olun:

Aktivasyon mailini onaylamayı unutmayın.

"Yunus Emre Camii ve Türbesi / Karaman" adlı yazı 14 Haziran 2012 tarihinde saat 12:59 sularında "Gez/Gör/Ye" kategorisinde yayınlanmıştır. Bugün 1.341 kere okunmuştur. Ayrıca henüz yorum yapılmamıştır. Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

Yorum Alanı

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?  Tarihte Bugün

  Arama Kutusu

 • Atatürk Diyor Ki;

  Kırk asırlık Türk yurdu, yabancı elinde kalamaz.

 • Ortaya Karışık

 • Kaliteyi Ucuza Almak İçin Tıklayın! Çok uygun fiyatlarla bu alana reklam verebilirsiniz.
 • Yeni Yazılar

 • Son Yorumlar

  numanaga: Bilgiler için teşekkürler ...
  Nihadi Önal: Ben 1971- 73 yılları arası...
  Volkan Atabey: agam yine gezisen he :D...
  Jamaica: Teşekkkürler, deneyeceğim....
  Özge: merhaba bu rapor içindekiler...
  kubra: raporlar için teşekkürler ...
  zendaya: çok yararlı bir yazı. teş...
  Kadir Kocaman: Gözümüz saatte söyleştik...
  07genç: proje ödevim için çok yard...
  Ayşenur: kendine aga deditirme...
 • Makineme Takılanlar

  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
 • Seçmece Konular

 • Anket

  Açılım süreci sizce terörü bitirir mi?

  View Results

  Loading ... Loading ...
Tüm hakları nuManaGa.com'a aittir. İzinsiz alıntı dahi yapılamaz. Lütfen Kullanım Kuralları adlı sayfayı ziyaret ediniz. © 2009-2014 nuManaGa.com™