nuManaGa.com

Yuh Yuh!

Geç oldu… Aslında bu yazıyı daha önce yazmalıydım. Zaman olmadı,yan yattı çamura battı,kol bozuktu gibi nedenlerden dolayı bugüne kaldı üniversitemizin yeni uygulaması hakkında sizlerle paylaşmak istediklerim.

Gelelim yeni uygulamaya. Bu uygulama Pamukkale Üniversitesi’nde ikinci öğretim programında eğitim gören öğrencileri kapsamakta. Aslında tamamını da  kapsamıyor. Zaten işin en çok can sıkan yanı da bu.

“Nedir bu uygulama?” şeklindeki sorularınızı duyar gibiyim. Tamam söylüyorum artık: “Ahırda ders” uygulamanın adı. Bu uygulamaya göre ikinci öğretim programında eğitim gören öğrenciler çok bir şey öğrenmese de olur. Bu nedenle 60 – 70 kişilik sınıflarda ders görmelerinde bir sakınca yok. En az iki şubeyi birleştirerek oluşturulan yeni sınıflardan sanırım memnundur Pamukkale Üniversitesi…

Acı ama gerçek olan bu. Malumunuz nuManaGa’da ikinci öğretim programında eğitim gören bir öğrenci. Haliyle mağdurum. 60 küsür kişilik bir sınıfta ders görmek kolay değil. “Bırak altmışı daha fazla sayıda öğrencinin bulunduğu derslikler var!” diyenleri duyar gibiyim. Evet var, ben yok demiyorum fakat 2 yıl boyunca 30 kişi ile eğitim gören bizler neden bu kalabalığa mahkum ediliyoruz? Asıl sorun burada gizli. Çünkü ekonomik sebepleri bahane gösteren üniversitemiz bu uygulamayı sadece ikinci öğretimlerde yapıyor. Bunu da tüm ikinci öğretimlerde yapmıyor. Kimi bölümlerdeki öğrenciler birkaç dersi birleştirilmiş sınıflarda alırken biz tüm dersleri birleştirilmiş sınıflarda alıyoruz. Ekonomik problemler böyle mi çözülüyor? Zaten üniversite ekonomisini başlı başına ikinci öğretimler oluşturmuyor mu? Krizi de mi biz çözeceğiz? :)

Ekonomik problemler,kalabalık sınıflar vs. her şeye eyvallah. Fakat en büyük problem bozuk para gibi harcanan bu dönemin hesabını kimin vereceği. Normalde 1 ders saatinde yapılacak bireysel sunumların 15 dakikaya indirilip gruplar halinde yapılması, bir sürü yapılacak etkinliklerin ertelenmesi… Say say bitmez. Peki birinci öğretimdeki arkadaşlardan farklı ve de kalitesiz geçirdiğimiz bu dönemin sorumlusu kim? Ekonomik problemleri yaratanlar? Öğrenciler mi? Öğretmenler mi? Kim? Benim öğrenim hayatımdan bir dönem çalanlar kimler? Sadece “Yuh!” diyorum her kimseniz,kimlerseniz…

En çok ağrıma giden de bazı hocaların kalabalıktan şikayet etmesi. Sanki biz bayılıyoruz nur yüzünü görmeye bazı kimselerin. “Gelmeyin!” diyen hocalarımıza sesleniyorum: “Siz gelmeyin!”

İşte böyle. Kaliteden ödün vermeyen Pamukkale Üniversitesi’ni bu güzel uygulamadan dolayı tebrik ediyorum ve de bu uygulamayı hayata geçirenlere saygılarımı sunuyorum.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,
 1. nuManaGa diyor ki:

  Haklısınız.Korkuyu da unutmamak gerek.Zaman zaman bazı durumlara itiraz etmek istedim ve hep yalnız kaldım ve de haksız oldum.Nedeni ise arkadaşların korkması.Atarlar,satarlar,bırakırlar…

 2. zeynep diyor ki:

  yanlış anlaşılmasın ben umursanmamalı demedim tabii ki de.
  keşke senin kadar duyarlı ve hakkını savunan öğrenciler olsa da bu gibi sorunlar çözüm bulsa.
  ama ne yazık ki ses çıkarmayanların çoğu derslerden “olumlu bir şeyler kapmak” yerine “dersi öyle ya da böyle geçeyim” düşüncesinde olanlardır..

 3. nuManaGa diyor ki:

  Benim anlamadığım neden tüm ikinci öğretimlerin birleştirilmediği.Ayrıca ekonomik problem denildi o kadar.Nereden çıktı bu problem? Sorumlusu kim? Bunların cevabı yok.Benden başka ses eden de yok biliyorum.Okuyanın umrunda değilse okutanın hiç umrunda olmuyor üniversitelerde.

 4. zeynep diyor ki:

  numanaga maduriyetinden dolayı yakınmanı çok iyi anlıyor ve sana hak veriorum.
  ancak bişeyi söylemeden de geçmek istemedim.ben Sakarya Üniversitesi’nden mezun biriyim.lisans öğrencisiyken 85-90 kişilik sınıflarda alttan alanlarla beraber 120 kişi olduğumuzu biliyorum.ve hoca istifini hiç bozmadan kendince dersini anlatmaya devam ederdi.(zaten amacı “ben öğrencilerime nasıl daha faydalı olabilirim ve değerli bişeyler veririmden” çok daha farklıydı)
  şimdi Pamukkale Üniversitesi’inde yüksek lisans yapıyorum ve o zamanki hallerimi düşünüp şuanki halime şükrediyorum..
  siteminde çok haklısın ama bence sen de şükret:):)

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
nuMan-altug2
Bana Aitler…

Malumunuz kendi çapında beste yapan, şarkı söyleyen biriyim. Bestelerim öyle çok popüler değildi önceleri internet ortamında. Fakat "Yedigün Yıldızları" adlı yarışma sayesinde...

Kapat