nuManaGa.com

Yorgan

  12 Eylül dönemini anlatan filmlerimizin sayısı oldukça az. Çekilen az sayıdaki film de henüz yeni. Geçmiş yıllarda bu dönem üzerine eğilen pek olmamış ne yazık ki. Baskıdan, korkudan… Orasını bilemem. Bu kara dönemi eleştiren bir filmi paylaşmak istiyorum sizlerle. Yorgan adlı bu kısa film o dönemi konu edinen sayılı filmlerden biri. Yaklaşık 7 yıl önce çekilmiş olan Yorgan birçok ödüle layık görülmüş, ses getirmiş başarılı bir film.

  Kaliteli oyuncu kadrosunun yanı sıra görüntü kalitesi ve başarılı senaryosu ile de kendini belli eden bir film Yorgan. Aldığı ödülleri sonuna kadar hak ediyor bence. Sinema filmi kalitesinde çekilen Yorgan sadece senaryoya sığınmayarak başarılı bir iş ortaya koymak için elinden geleni yapmış olan bir ekibin ürünü. Öyle olmasa bu kadar kaliteli görüntü ve oyunculuk izleyemezdik.

  Kısaca filmin konusuna göz atalım. O dönemde her şeyden nem kapan sözde cesurlar, bir düğün hediyesi olarak dikilen yorganın üzerine işlenen harflerden dolayı yorgancıyı, çırağı ve sipariş veren bayanı sorguluyorlar ve bu kişilere işkenceler ediyorlar. Kısaca böyle özetleyebiliriz filmi. Detayları izleyip görmek gerek.

  Film üzerine sanal alemde birçok yorum yapılmış. Popülist bir yapım, duygu sömürüsü yapmışlar, çok başarılı, mükemmel, oyunculuklar nefis, mesaj aktarılamamış, kısa film için fazla iyi… Kısacası filmi beğenen de var beğenmeyen de. Yanlı bulan var, bulmayan var. Karar izleyenlerin. Benim görüşüm olumlu. Filmi gayet başarılı buldum.

  12 Eylül yıllarında işkencelerle adalet sağlayan sözde cesurları eleştiren Yorgan’ı çeken ekibi hem korkusuz davranabildikleri için hem de gerçekten başarılı bir iş çıkardıkları için tebrik etmek gerek. Böyle başarılı işleri daha sık görürüz inşallah.

Bol ödüllü ve başarılı Yorgan filmi sizlerle:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Görüntü 1
WPost-Its Eklentisi

  Güzel bir eklenti ile karşınızdayım. Eklentimizin adı Wp Post-its. Bu güzel ve yararlı eklenti sidebar yani bloğunuzun yan menü...

Kapat