Yokuş Yukarı

nuManaGa tarafından 5 Haziran 2012 tarihinde yazılmıştır.

  Son yıllarda hatıra kitapları yok satıyor. Yazarları yakından tanımak isteyenler, sanatçıların gözünden farklı sanatçıları ve sanat ortamını görmeyi arzulayanlar, takip ettikleri isimlerin yaşadıkları dönemin havasını solumayı amaçlayanlar hatıra kitaplarına oldukça ilgi gösteriyorlar. Romandan başka türlerin de ilgi görmesi gerçekten sevindirici. Demek ki güzel ülkemizde kaliteli okurların sayısı günden güne artıyor.

  Yokuş Yukarı, çok satan hatıra kitaplarımızdan. Çok satıyor diye kimse farklı düşüncelerin şeridine kaymasın. Çok satmak ile değer arasında bir bağ yok! Gelelim Yokuş Yukarı’ya… Çınar Yayıncılık vasıtasıyla okurla buluşan bu eser, edebiyat dünyasından birçok ismin bilinmeyen yönlerini karşımıza çıkarmasının yanı sıra; Rıfat Ilgaz’ın hayatta olduğu dönemin siyasi ve sosyal durumunu gözler önüne sermesi bakımından da oldukça önemli. Orhan Veli, Aziz Nesin, Orhan Şaik Gökyay, Niyazi Akıncıoğlu, Orhan Kemal, Sait Faik gibi önemli sanatçıların mizah ile harmanlanan cümlelerle anlatıldığı Yokuş Yukarı’da; polis sorguları, mahkemeler, nezarethaneler de yer almakta.

  Hatıra kitaplarından alınacak çok şey vardır. Yokuş Yukarı sayesinde mizah ve edebiyat dergileri, gazete köşeleri, önemli sanatçılar hakkında enteresan ve faydalı bilgiler edindiğimi söylemek isterim. Rıfat Ilgaz, dergi sayfalarının nasıl oluştuğunu, sanatçıların yazma aşamalarını ve dönemin baskıcı ortamını bütün çıplaklığı ile gözler önüne seriyor. Renkli ve iğneleyici üslubunu hatıralarında da yansıtan Rıfat Ilgaz, okuyanların geçmiş günlere yer yer eğlenceli, bazen ise hüzünlü bir yolculuk yapmasına vesile oluyor.

  Rıfat Ilgaz ile kol kola geçmişin acı ve tatlı günlerine yolculuk yapmak için Yokuş Yukarı adlı eseri hemen edinin. Haydi!

Yazıyı beğendin mi? Durma paylaş!

Bu Yazıları da Görün:

E-mail adresinizi girin ve

yeni yazılardan ilk siz haberdar olun:

Aktivasyon mailini onaylamayı unutmayın.

"Yokuş Yukarı" adlı yazı 5 Haziran 2012 tarihinde saat 16:03 sularında "Kitap/Dergi" kategorisinde yayınlanmıştır. Bugün 1.023 kere okunmuştur. Ayrıca henüz yorum yapılmamıştır. Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

Yorum Alanı

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?  Tarihte Bugün

  Arama Kutusu

 • Atatürk Diyor Ki;

  Biz Türkler bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz.

 • Ortaya Karışık

 • Yeni Yazılar

 • Son Yorumlar

  Hamur İşi Tarifleri: halit bey footer.php dosyanı...
  numanaga: Bilgiler için teşekkürler ...
  Nihadi Önal: Ben 1971- 73 yılları arası...
  Volkan Atabey: agam yine gezisen he :D...
  Jamaica: Teşekkkürler, deneyeceğim....
  Özge: merhaba bu rapor içindekiler...
  kubra: raporlar için teşekkürler ...
  zendaya: çok yararlı bir yazı. teş...
  Kadir Kocaman: Gözümüz saatte söyleştik...
  07genç: proje ödevim için çok yard...
 • Makineme Takılanlar

  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
 • Seçmece Konular

 • Anket

  Açılım süreci sizce terörü bitirir mi?

  View Results

  Loading ... Loading ...
Tüm hakları nuManaGa.com'a aittir. İzinsiz alıntı dahi yapılamaz. Lütfen Kullanım Kuralları adlı sayfayı ziyaret ediniz. © 2009-2014 nuManaGa.com™