nuManaGa.com

Yokuş Yukarı

  Son yıllarda hatıra kitapları yok satıyor. Yazarları yakından tanımak isteyenler, sanatçıların gözünden farklı sanatçıları ve sanat ortamını görmeyi arzulayanlar, takip ettikleri isimlerin yaşadıkları dönemin havasını solumayı amaçlayanlar hatıra kitaplarına oldukça ilgi gösteriyorlar. Romandan başka türlerin de ilgi görmesi gerçekten sevindirici. Demek ki güzel ülkemizde kaliteli okurların sayısı günden güne artıyor.

  Yokuş Yukarı, çok satan hatıra kitaplarımızdan. Çok satıyor diye kimse farklı düşüncelerin şeridine kaymasın. Çok satmak ile değer arasında bir bağ yok! Gelelim Yokuş Yukarı’ya… Çınar Yayıncılık vasıtasıyla okurla buluşan bu eser, edebiyat dünyasından birçok ismin bilinmeyen yönlerini karşımıza çıkarmasının yanı sıra; Rıfat Ilgaz’ın hayatta olduğu dönemin siyasi ve sosyal durumunu gözler önüne sermesi bakımından da oldukça önemli. Orhan Veli, Aziz Nesin, Orhan Şaik Gökyay, Niyazi Akıncıoğlu, Orhan Kemal, Sait Faik gibi önemli sanatçıların mizah ile harmanlanan cümlelerle anlatıldığı Yokuş Yukarı’da; polis sorguları, mahkemeler, nezarethaneler de yer almakta.

  Hatıra kitaplarından alınacak çok şey vardır. Yokuş Yukarı sayesinde mizah ve edebiyat dergileri, gazete köşeleri, önemli sanatçılar hakkında enteresan ve faydalı bilgiler edindiğimi söylemek isterim. Rıfat Ilgaz, dergi sayfalarının nasıl oluştuğunu, sanatçıların yazma aşamalarını ve dönemin baskıcı ortamını bütün çıplaklığı ile gözler önüne seriyor. Renkli ve iğneleyici üslubunu hatıralarında da yansıtan Rıfat Ilgaz, okuyanların geçmiş günlere yer yer eğlenceli, bazen ise hüzünlü bir yolculuk yapmasına vesile oluyor.

  Rıfat Ilgaz ile kol kola geçmişin acı ve tatlı günlerine yolculuk yapmak için Yokuş Yukarı adlı eseri hemen edinin. Haydi!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Sabahattin Ali Bütün Şiirleri
Sabahattin Ali Bütün Şiirleri

  Sabahattin Ali, hem çok bilinen hem de hiç bilinmeyen bir isim. “O da nasıl oluyor yahu?” dediğinizi duyar gibiyim....

Kapat