nuManaGa.com

Yivli Minare Camii ve Medresesi / Antalya

  Antalya’nın simgesi olarak hemen herkesin tanıdığı Yivli Minare, Kalekapısı semtinde bulunmaktadır. Bu müthiş yapı Antalya’daki ilk İslam eserlerindendir. Eşsiz Antalya manzarasını tamamlayan Yivli Minare, Selçuklu Devleti’nden kalan en önemli eserlerdendir. Yivli Minare, Yivli Minare Camii ve yakınındaki medreseler Antalya’da ilk olarak görülmesi gereken yerlerden. Ulaşmak, ziyaret etmek oldukça kolay.

  Eşine az rastlanır bir yapı olan Yivli Minare, Kalekapısı yakınındakileri selamlıyor ve “Durmayın gelin!” diyor. Yivli Minare’yi görmeden Antalya’dan ayrılmak olur mu? Antalya fotoğraflarını süsleyen bu güzel yapıyı görmemek yahut uzaktan bakmak yetmez. Bu yüzden Kaleiçi’ne doğru adımlar atmak ve Yivli Minare’yi yakından görmek gerek.

 

   

  Maharetli ellerin inşa ettiği Yivli Minare’yi yakından görünce ne kadar ince bir işçilik olduğunu daha iyi anlıyor insan. Sadece minare değil cami de çok özel. Yivli Minare Camii çok kubbeli mimarisiyle dikkat çekiyor. Tarih kitapları Yivli Minare Camii’nin, Anadolu’da kubbeli tarzda yapılan ilk camilerden olduğunu söylüyor. Bu küçük caminin içinde tarihi kalıntılar da var. Romalılar tarafından inşa edilen bir su kanalı caminin içinden geçiyor. Bu yapıyı caminin giriş kısmının sağında kalan cam bölümde görebiliyoruz. Bu bilgiyi veren ve adını sormayı unuttuğum rehber arkadaşa teşekkür ediyorum.

 

  Bu alanda bir de medrese bulunuyor. Ne yazık ki medresenin içi alışveriş merkezi yapılmış. Çantalar, süs eşyaları falan. Bu durum gerçekten canımı sıktı. Güzelim tarihi yapıları neden böyle şeylere alet ederler anlayamıyorum ve gerçekten çok üzülüyorum.

  Antalya’nın simgesi durumunda olan Yivli Minare’yi uzaktan görmenin yetmeyeceğini ve güzelliğine yakından şahit olmak gerektiğini yeniden vurgulamak istiyorum. Antalya’ya yolu düşenlere duyurulur!

Üzerine tıklayarak beğendiğiniz fotoğrafı büyütebilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ve Elçi Döner
Ve Elçi Geri Döner

  Çok olmadı elçiliğin zorluklarını, yaşanan bir sıkıntıda geri çağırılıp sonra geri gönderildiğini yazalı. Büyükelçi başlıklı yazımda elçilerimizi bir haftalığına...

Kapat