nuManaGa.com

Yine O Espriler

  Yaşadığımız memleketler önemli. Neden mi? Çünkü birbirinden kalitesiz esprilere konu oluyor bulunduğumuz şehirler. Bu espri pastasından en büyük payı öğrenciler alıyor. “Bana gelirken ne getireceksin?” sorusu geçiyorsa diyaloglarda; işte o zaman kaçmak gerek. Bu sorunun ardından kalitesiz esprilerin gelmesi kuvvetle muhtemel. Gülenler de var bu esprilere her seferinde ilk kez yapıyormuş gibi heyecanlananlar da.

  Malumunuz Pamukkale Üniversitesi’nde okudum. Denizli’de geçirdiğim dört yıl boyunca Denizli dışından arkadaşların “Denizli’den bize ne getiriyorsun?” şeklindeki sorularından hep kaçmaya çalıştım. Çünkü “Oranın horozu meşhurdu değil mi? Bize horoz getirirsin artık. Ahhaa, hehe, hihih…” gibi cümleler beni benden alıyordu.

  Bilenler bilir memleketim Trabzon’dur. Bu güzide şehrin yüzlerce meşhur yiyeceği, içeceği, bölgesi, ilçesi varken bana “Ruslar da boldur; seni gidi seni…” diyenler olmadı mı? Oldu! Hem de çok. Utanmasalar “Bize Rus hatun getir.” diyecekler. Tabi cesaret önemli bir kavram. O cesarete sahip biri iyi ki çıkmadı; yoksa “Beni ne sandın lan?” diyerek kafa atmam kaçınılmazdı.

  Şimdi yolum Karaman’a düşüyor. Tarih kokan bir memleket Karaman. Şirin, güzel insanlarla dolu. Karaman’a yolumun düşmesine çok seviniyorum; fakat yine bayat espriler duyacağım için de hafif bir hüzün var. Karaman’ın nesi meşhur? Koyunu. Siz espri yapmadan ben söyleyeyim: Var mı Karaman’dan koyun isteyen?

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bizum Oralardan
Bizum Oralardan

  Memleket gözümde tütüyor arkadaş. Özledim Çaykara'yı, Kabataş'ı, yaylaları, komları... Hasretin getirdiği hüzün ile bizim oraların müziklerine kaptırdım kendimi. Kemençe,...

Kapat