nuManaGa.com

Yine Mi Sen Çin?

  Son zamanlarda sık sık belgesel izliyorum. Çevre felaketlerinin konu edinildiği belgesellere ağırlık veriyorum. Dostlarımın tavsiyesi ile izlemeye başladığım bu belgesellerde doğayı katleden, doğal yaşamın sonunu getirecek hareketleri yapan ülkeleri gördüğümde hiç şaşırmadım diyebilirim. Dünya üzerindeki insanları öldürmekten, öksüz ve yurtsuz bırakmaktan büyük haz duyan devletler; bitkilere ve hayvanlara da aynı şekilde zulüm ediyorlar. Ve bu devletlerin başında Çin Halk Cumhuriyeti geliyor. Zulüm, kan, ölüm… Bunların olduğu yerde Çin’in olmaması şaşırtıcı olurdu.

  Denizlerdeki yaşam, korsan avlanma gibi konuları işleyen belgeseller serisini izlediğimde buz kesildim. Denizlerin sömürüldüğü ve böyle giderse yakın zamanda denizlerdeki canlıların büyük bir bölümünün yok olacağı gerçeği ile yüzleştim. Denizleri kirletenler, su altındaki hayatı yok edenler, kaçak avlananlar, suları israf edenler… Kim bunlar? Başta Çin olmak üzere yeryüzünde kana ortak olan tüm devletleri saymak mümkün.

  Çin’in Senegal açıklarına kadar gelerek kaçak bir şekilde avlanması ve buna bütün demokratik görünümlü devletlerin sessiz kalması acı verici. Çinli balıkçılar gereğinden fazla avlanıyorlar. Sadece kendi sularında değil, uluslararası sularda bile istedikleri gibi yol alıyorlar. Bu korkutucu. Birileri dur demeli!

  Kanatları, kuyrukları kesilerek denize atılan balinalar, aşırı avlanma nedeniyle balık kalmayan denizler, çok eski ve denizleri kirleten Çin gemileri, denizlerin dengesini bozan zehirler… Korkmamak mümkün değil! Denizleri korumak için gönüllü çalışanlar olmasa Çin gemilerinin karşısına kimse çıkmayacak. Bu işe kendini adayanları gönülden kutluyorum.

  Yine bir felaket ve yine başrolde aynı devlet. Çin diye bir devlet olmasa insanlık daha mutlu ve huzurlu olurdu. Buna eminim.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Die Wolke - Bulut Filmi
Die Wolke – Bulut Filmi

  Sonun başlangıcını anlatan muhteşem bir film. Yer Almanya. Nükleer santrallerdeki sızıntı tüm şehri yakın zamanda etkisi altına alacak, radyasyonun...

Kapat