nuManaGa.com

Yılkı Atı

  Kışlar İç Anadolu’da ağır geçer. Sonbahardan başlar kış hazırlıkları. Çünkü kar yere düştüğü zaman kalkmaz çok uzun süre. Her ev kış için önlemler alır. Yiyecek, yakacak depolar. Sadece kendilerini düşünmez insanlar, hayvanlarını da hesaba dahil ederler… Kış yaklaşıyor. Üssüğünoğlu, mevsimi karşılamak adına hazırlık yapıyor. Kendine göre yaptığı hesapların tutması için hayvanlardan birini yılkılığa ayıracak.

Civarın en güzel atı Doru. Ne yarışlar kazandırdı sahibi Üssüğünoğlu İbraam’a. Ne? O mu yılkılık olacak? Kim duysa inanmaz Dorukısrak’ın yılkılığa çıkarılacağına. En başta ev gönülsüz; lakin İbraam huysuz, dediğim dedik. Kış günü ne yapar sıcak ahırdan başka yer görmemiş güzelim kısrak? Bilmez ki yaban hayatını. Eh be Üssüğünoğlu İbraam, birazcık samandan ne olacak?

Kış mevsimi gelince her şeyini idareli kullanmak zorunda olan köylünün tasarruf tedbirlerinden biri atları yılkılığa göndermek. Üssüğünoğlu İbraam da tasarruf etmek için Doru’yu gözden çıkardı. Oysa Doru ne yarışlar kazandırdı İbraam’a. Hem İbraam binmeye kıyamazdı ona eskiden. Şimdi nasıl yılkılığa gönderecek? Ama yapması gerek… Gönderdi. Dorukısrak dağlara bırakıldı. Gelmesin diye İbraam’ın oğulları Mustafa ve Hasan taş yağmuruna tuttular onu. Oysa Mustafa istemiyordu bu hazin ayrılığı, seviyordu Doru’yu. Ve Doru için bambaşka bir hayat başlamış oldu.

Ötüken Neşriyat’ın okurlara sunduğu Yılkı Atı, Abbas Sayar’ın güçlü kaleminden çıkan nefis bir eser. Eserin kahramanı Doru adlı güzel mi güzel bir kısrak. Orta Anadolu insanının hayatının yansıdığı ve yöre insanının kendine has söyleyişlerinin başarıyla kullanıldığı Yılkı Atı, okuyan herkesi kendisine bağlayacak bir roman.

Zengin bir dil ve şiirsel anlatımla oluşturulan bu eser 1971 yılında Abbas Sayar’a TRT Roman Başarı Ödülü’nü kazandırmıştır. Birçok eser kaleme alan Abbas Sayar’ın adı geçtiğinde ilk akla gelen eseri olan Yılkı Atı, övgüyü ve ödülü sonuna kadar hak etmektedir. Doru öylesine canlı anlatılıyor ki… Bu güzel atla bir yürek oluveriyorsunuz. Onun için üzülüyorsunuz. Dağları önceleri yalnız, sonraları diğer yılkı atlarıyla adımlayan Doru’nun hikayesinin duygu duygu içinize dolacağını garanti ediyorum.

Bir güzel atın anlatıldığı bir güzel roman Yılkı Atı. Orta Anadolu’nun yükseklerinde bir kış günü yaban hayatını bilmeyen bir at ne yapar? Merak edenler Abbas Sayar’ın ölümsüz eserini kucaklamalılar.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Göl Saatleri
Göl Saatleri

  Türk şiirinde kilometre taşı olmuş bir isimdir Ahmet Haşim. Nefis bir ahenkle kulaklara çarpan mısralarının etkilemediği yürek yoktur. Manasını...

Kapat