nuManaGa.com

Yıldızları da Oynatırız

   Yıllardır ülkemizdeki ünlü oyuncuları Amerikan yapımlarına yakıştırdık durduk. Ne yazık ki Hollywood’da pek gösteremedi oyuncularımız kendilerini. Kimi küçük kimi ise küçük bile denilemeyecek rollerde oynadı. Yani kısacası yabancı yapımlarda pek fazla şans bulamadık. Belki ileride… Bizden gidenleri konuşuyoruz da hep bize gelenlerden pek bahsetmiyoruz. Gelişen Türk sineması ile birlikte birçok yabancı isim filmlerimizde rol aldı. Hem de öyle küçük isimler değil. Çoğu Oscar almış ya da Oscar’a aday gösterilmiş isimler.

  Biz sinemamızı küçümsüyoruz ama yabancı ünlüler sinemamızın iyi işler çıkardığının farkında. Türk yapımı filmlerde oynayan ünlüler filmlerimizin Hollywood ayarında olduğu şeklinde açıklamalar yapmaktalar. Gerçekten kaliteli filmler yaptığımız doğru. Pars: Kiraz Operasyonu, Kurtlar Vadisi Irak, Son Osmanlı Yandım Ali, Sınav… Bu listeyi uzatmak mümkün.

  Gelelim filmlerimizde oynayan yabancı ünlülere. En zengin kadro Kurtlar Vadisi Irak’ta. Filmde Blly Zane, Ghassan Massoud, Gary Busey, Spencer Garrett gibi ünlü isimler rol almışlardı. Diğer filmlerde oynayan ünlüler ise şöyle:

Ay Lav Yu: Steve Guttenberg, Mariel Hemingway, Katie Gill, Josh Folori

Pandora’nın Kutusu: Tsilla Chelton

Sınav: Jean Claude Van Damme

Gemide: Ella Manea

Pars Kiraz Operasyonu: Udo Kier

Yukarıda sayılan isimler dışında daha birçok ünlü isim yerli filmlerimizde oynamıştır. Aklıma ilk gelen filmler ve isimler bunlardı.

  Gelişen Türk sineması; masraftan kaçmıyoruz, en iyisini yapmaya çalışıyoruz ve gerektiğinde yıldız isimleri de oynatıyoruz diyerek gelecekte önemli işlere imza atılacağının sinyallerini veriyor. İnşallah sinemamız kaliteli işler çıkararak önemli yerlere gelir. Para, birikim ve en önemlisi iyi senaryoların çıkacağı dünya konu var. Biraz öze eğilirsek harika filmler çıkaracağımıza eminim. Sinemamızın kaliteli filmler ile yükseldiğini görmek dileğiyle…

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İçimden Geldi
Doksanları Özledim

Ne çabuk geçiyor yıllar... Yaşlanıyoruz yahu. Sene olmuş 2010... Daha dün 95 değil miydi? Mavi önlüğüm vardı, sırtımda çantam... Okul...

Kapat