nuManaGa.com

Yeter Artık!

  Her gün bir bayan kardeşimizin dövüldüğünü, öldürüldüğünü okumaktan bıktık! Gözü dönmüş, vicdansız, haysiyetsiz, hasta ruhlu insanların yaptıkları nasıl olur da sadece seyredilir? Devletin görevi vatandaşını korumak değil midir? Bayana kalkan ellerin cezasız kalması, sıradan bir üçüncü sayfa haberiymiş gibi geçiştirilmesi, devletin zirvesinin konuya eğilmemesi en az yaşanılanlar kadar acı veriyor. Mağdurlara koruma, gözü dönmüşlere ceza verilmeli! Hem de bir an önce!

  Kadınlarımıza barınacak yer ayarlamak değil mesele! Ne yani şiddete maruz kalan bayanları bir eve kapatmak mı çözüm? Sokak ortasında dövülen, bıçaklanan kadın yok mu? Bizim ülkemizde olaylara her zaman garip açılardan bakılıyor. İşte bir örneği de bu! Canilere ağır cezalar vermeyi düşünmüyoruz da “Kadınlarımıza barınaklar yapalım!” diyoruz. Bu cümleyle birlikte kadınlarımıza sokağa çıktıklarında yalnız olduklarını açıkça söylemiş olmuyor muyuz?

  Dedim ya garip açılardan bakılır olaylara ülkemizde. Tecavüze uğrayan bir çocuğun psikolojisi bozulmamışsa tecavüz edeni serbest bırakırlar ve aslında tecavüz eden şerefsizin psikolojisinin konu olması gerektiğini es geçerler Türkiye’de. Kadına şiddet hususunda da bu durum böyle. “Barınak yapalım!” diyenlere şaşıyorum. Bayanlar ve baylar! Sokak köpeklerinin durumundan değil; hanım kardeşlerimizin hayatta kalma savaşından bahsediyoruz. Yalvarırım daha akılcı çözümler üretin.

  Kadına şiddet olaylarına erkek gözünden de kadın gözünden de bakmak yanlış. Cinsiyet bir yana öncelikle şiddet gören kişinin insan olduğunu unutmamak gerek. Feminist duygularla hareket etmek bazen yanlış cümleler kurduruyor bazı insanlara. “Barınak yapılsın!” gibi. Barınak yapmak çözüm olsa keşke. Sokağa çıkmayacak mı bayanlar? Bunu düşünen yok.

  Diğer bir husus ise “barıştırma” masalları ile ilgili. Eşinden şiddet gören kadınlarımızı “Tut elinden! Haydi barıştınız!” diyerek eşlerinin kolunda evlerine gönderen komiserlerimize sesleniyorum: Yapmayın! Hulusi Kentmen gibi davranmak gereksiz. Hayat Türk filmlerindeki gibi kurmaca değil!

  Kadına vurmanın erkeklik olmadığını anlamayanların olduğu ortada. Onlara laf anlatmak imkansız. Ağır cezalar almadıkları sürece her zaman tehlikeli olacaklarını artık anlamalıyız!

  Bu konu üzerine kafa yoran herkesi, kadınlarımızın gururunu zedelemeyecek fikirler üretmeye, cümleler kurmaya davet ediyorum! Devletimizin de bir an önce gerekenleri yapması gerektiğini vurgulamayı borç biliyorum. Yeter! Canilere gerekli yaptırımlar uygulansın, en ağır cezalar verilsin ve artık kadınlarımız şiddet mağduru olmasın!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Almanya'da Beğen Butonu Yasak
Almanya’da Beğen Butonu Yasak

  Sosyal ağlar sosyalleştiriyor mu yoksa asosyalliğimi tetikliyor şeklindeki tartışmalar sürerken Almanya ilginç bir karar imza attı ve Facebook'un beğen...

Kapat