nuManaGa.com

Yeni Yıl Demek Zam Demek

  Biz mi yeni yıla giriyoruz yoksa yenil yıl mı bize giriyor? Saat on ikiyi bir geçe havai fişekler, balonlar, sarılmalar, sevişmeler… Herkes mutlu. En çok da devletimiz mutlu. Çünkü yeni yıl demek zam demek! Hemen vergiler, şunlar ve bunlar zamlandı; pardon güncellendi. Özel günlerde zam yapmaya bayılırız. Yeni yıla girerken en alasını yaparız. Sanki senelerdir zam yapılmıyormuş gibi bindirir dururuz. Yakışır!

  Neredeyse tüm vergiler zamlandı yeni yıl ile beraber. Köprü geçişleri, nüfus cüzdanı çıkartma parası, diploma harçları, pasaport ücretleri, trafik cezaları… Bunlar ve daha fazlası da cabası. “Vay efendim çok iyiyiz… Uçuyoruz, uçmak üzereyiz…” diyor insanlar. Evet evet haklısınız!

  Memura, işçiye, asgari ücret ile geçinen insanımıza pek parlak haberler yok. Ufak tefek güncellemelerle idare etmek zorunda halkımız. 30 lira zam yapıldı ve buna bazı dernek başkanları da dahil olmak üzere hayran kaldı halkın derdinden habersiz olanlar. Vekile kepçeyle halka ise çay kaşığıyla veriliyor! Görene, bilene, duyana!

  Neyse efendim… Yeni yıla zamlarla girdiğimize göre bütün sene belli ki böyle geçecek. Yeni yılda halkımızın sırtında taşıyacağı yük artacağından sırt ağrılarında artış olacaktır. İlaç almayın, istemeyin. İlaç yasası görüşülüp vekillere zam yapıldığını her daim hatırlayalım. Hatırlamazsak sırtımız daha çok ağrır; kambur falan oluruz maazallah!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ya Kapansın Ya Çalışsın
Ya Kapansın Ya Çalışsın

  Türkiye Futbol Federasyonu özerk bir kurum. Bakanlığa falan bağlı değil. TFF, özerk olmanın gücünü kullanmak yerine saçma kararlarla topu taca...

Kapat