nuManaGa.com

Yasağı Yasaklamak

Yasağı Yasaklamak  Şaşırtıcı cümleler işitiyor kulaklarımız siyasilerimizden. Seçim gerginliğiyle iyice karmaşık bir hal alan siyaset arenasına yeni ve bir o kadar ilginç cümleler damga vurmakta. Bunlardan “yasağı yasaklamak” olanı dikkat çekiyor. Yasak nedir? Yasaklamak nedir? Yasak nasıl yasaklanır? Birçok soru zihnimizi bulandırmakta. Uzun uzun tanım yapmayacağım. Zaten artık uzun yazmak ayıp karşılanıyor değil mi? Çünkü leb demeden Çorum’un ilçelerini sayıyor güzide beyinlerimiz.

Yasak nedir? Bir şeyden men etmek, o şeye ulaşılmasını engellemektir. Türk Dil Kurumu’nun internet sayfasında yer alan tanım ise şöyle: “Bir işin yapılmasına karşı olan yasal veya yasa dışı engel, memnuiyet.” Bu tanımlardan yola çıkarsak “yasağı yasaklamak” nasıl oluyor? Bir düşünelim… Engeli engellemek, yasağı yasaklamak pek mümkün gözükmüyor. Hem dile hem de mantığa aykırı gözüküyor bu kavram.

Peki nereden geldik buraya? İzah edelim efendim. Malumunuz yasaklardan geçilmiyor ortalık. Bu yazının yazıldığı tarihte Twitter adlı internet sitesi de yasaklananlar arasındaki yerini aldı. Aynı dönemde bir de parti reklamı yasaklandı ya da daha doğrusu yasalara uygun olmadığı için durdurulmak istendi. Olmadı. Reklamın içerisinde yapılan değişikliklerin ardından, bu reklam yeniden ekranlarda dönmeye başladı. İşte bu süreçte geldi “yasağı yasaklamak” kavramı.

Parti reklamı için “yasak yasaklanır” diyebiliyorsak yani kanunun engellediği bir şeyi tartışmaya açıyorsak; internet sitelerinin kanun tarafından engellenmesini de normal karşılamak anlamsızdır.

Kısacası bu ne perhiz bu ne lahana turşusu…

Yasaklamak bir çözüm değildir. Yasaklar yeni çözüm yollarını beraberinde getirir. Hatırlatırım!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Demografik Problem
Bir Memur

  Biliyorsunuz gündemin önümüze serdiklerini. Üzerine uzun uzun yazmayacağım. Neden mi? Çünkü doğruyu söylemenin bir önemi yok. Birçok insan futbol...

Kapat