nuManaGa.com

Yalnızız

  “En sevdiğiniz yazar?” şeklinde yöneltilen basmakalıp soruya verdiğim, vereceğim yanıt Peyami Safa’dır. Ortaokul birinci sınıfta Türkçe öğretmenim Ayten Hanım’ın verdiği bir kitapla başlayan Peyami Safa tutkusu yıllar geçtikçe katlanarak büyüdü. Hemen her Peyami Safa eserinde duygu okyanuslarına gark oluyor yüreğim. Nasıl olmasın? Müthiş tasvirlere, damarlarda dolaşan kelimelere müptela olmamak imkansız.

  Yalnızız, bir Peyami Safa eseri. Üç bölümden oluşan 365 sayfalık bu kitapta usta yazar, ruh çözümlemelerini bambaşka bir üslupla okuyucularına sunmakta. Peyami Safa, diğer eserlerine oranla Yalnızız’da karakterlerinin psikolojileri üzerinde daha fazla duruyor.

  Yalnızız, aynı çevrede olan, hayatları temas halinde bulunan insanların yaşayışlarına ve hikayelerine yer veriyor. Selmin’in uydurduğu bir yalan ile başlayan eserde daha sonraları Meral ve Samim karakterleri ön plana çıkıyor. Ferhat, Selmin, Nail Bey, Meral, Besim, Mefharet, Feriha, Necile ve Samim. Aslında hepsinin hayatları iç içe; fakat yargılar ve arzular bu insanların önüne geçiyor. Zevk ve ihtiras düşkünü hanımlar, keyfine düşkün mirasyedi beyler, umursamaz aile reisleri…

  Eserin can alıcı bölümünde, Meral yaşadığı ikilemle boğuşurken; Samim’e hak vererek iyi Meral’in, yani hazlarına esir olmayan Meral’in farkına varıyor. Bu bölümde Meral’in düşüncelerine hak vermemek elde değil. “Tamam kötüyüm ama ben hiç mi iyilik yapmadım? Gripten ateşlendiğin bir ızdırap gecesinin sessizliğinde ıhlamurunu getirmedim mi? Zeyrek Yokuşu’nu çıkarken, bir çöplükte bulduğu kuru ekmek kabuğunu hemen ağzına götüren çocuğu görünce hıçkırmaya başlamadım mı?” diyen Meral, hazlarına tutsak olan insanların da iyi yanları olabileceğini gösteriyor okuyanlara.

  Ve Samim. Simerenya adlı bir kitap projesi bulunan Samim, eserdeki bütün karakterlerin şuuraltlarına inmemizi sağlayan isim. Bu akıllı, insanları iyi tanıyan adam sayesinde romandakilere kendi bakış açımızın yanı sıra farklı bir gözden daha bakma şansına erişiyoruz.

  Ötüken Neşriyat’ın piyasaya sürdüğü bu nefis eseri okurken insan ruhunun derinliklerinde seyahat edecek ve çok farklı duygular içinde kendinizi karakterlerle özdeşleşmiş bir şekilde bulacaksınız. Çünkü usta sanatçı Peyami Safa’nın kalemi sadece karakter yaratmada değil; okuyucuyu esere bağlama hususunda da başarılı.

  “Arşı geç, ferşi atla, sidreyi aş. Gör ne var maverada ibrethiz.” diyen bu eser, edebiyatımızın en önemli yapıtlarından biri. Ucuz aşk romanlarının sardığı rafları yıkın ve Peyami Safa’nın Yalnızız romanını alın!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bu Karikatür Her Şeyi Özetliyor
Bu Karikatür Her Şeyi Özetliyor

  Karikatüristlere hayranım. Küçücük alanlarda büyük işler başarıyorlar. Alanın küçüklüğü derken karikatürlere yer verilen sayfaların ebatlarını kastediyorum. Eğlendirmeleri, düşündürmeleri dışında...

Kapat