nuManaGa.com

Yalıköy Köftesi / Ordu

  Köfte tutkunu olduğumu yazdığım yazılardan anlıyorsunuzdur. Aksu köftesi, Akçaabat köftesi… Sıra geldi Yalıköy köftesine. Köfteler arasında bir sıralama yapacak olursak Yalıköy köftesinin ilk dörtte yer aldığını söylemek mümkün. Bu köfteyi benim için özel yapan ise lezzetten ziyade  anılar. Yalıköy ve Yalıköy köftesi ile çok güzel anılar paylaştık. Rahmetli Birol amcamın memleketi olan Karadeniz’in bu şirin köşesi kalbimde ve damağımda farklı lezzetler bıraktı. Nefis bir köfte ve duygusal anlar. İnsan yemek yerken duygulanır mı? Bir köfte adamın gözlerinin doldur mu?

  Giresun’a giderken yakın zamanda yeniden tattım Yalıköy köftesini. Aklıma çocukluğum geldi. Ordu, Fatsa, Çatalpınar, Göller, Ünye, Yalıköy, Perşembe… Hepsi gözümün önünden şöyle bir geçiverdi. Biral amca… O sevimli ve büyük adam. Bana ilk kez araba kullandıran, misafirperverlikte üstüne tanımadığım güzel insan. Dolu dolu oldu gözlerim. Hem yedim hem dertlendim. Bir ara köşeye çekilip ağlamayı bile düşündüm. Ne güzel günlerdi… Çocukluk, Ordu, Yalıköy, Göller… Keşkeler kemirdi durdu beynimi.

  Karadeniz’i kuşatan yeni yollar Yalıköy’deki köfte zevkime de darbe vurdu. Oysa Trabzon’a yapılan her yolculuğun vazgeçilmeziydi Yalıköy köftesi. Artık Yalıköy’de değil yol üstünde, başka mekanlarda kavuşuyoruz. Özlemişim… Damağım şenlendi, gönlümde tarifi güç olan heyecanlar belirdi. Aç yahut tok olmam fark etmezdi. Ne olursa olsun kaçıramazdım.

  Bir daha ne zaman görüşürüz kim bilir… Ama bu sefer ayrılık çok uzun olmayacak buna söz verebilirim.

  Her lezzeti vatanında tatmak gerek. Çünkü o zaman unutulmaz oluyor. Siz de öyle yapın. Yalıköy köftesini vatanı Yalıköy’de tadın!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kim Terörist?
Kim Terörist?

  O kardeş, bu haklı, şu demokratik, onların da hakları ile başlayan yitik cümleler... Ezilenler, yancılar, avantacılar, İmralı'da yatan köpeği...

Kapat