nuManaGa.com

Yalıda Sabah

Yalıda Sabah  Türk öykücülüğü için çok önemli bir isimdir Haldun Taner. Hayata baktığı geniş pencere, bizim insanımızın kaderi ve kadersizliği… Dozu iyi ayarlanmış hiciv ve mizah ile süslenen Haldun Taner öyküleri okuyanların damağında harika bir lezzet bırakıyor. Tiyatrocu ve öykücü kimliğiyle uluslararası alanda ün kazanan Taner için “Gelmiş geçmiş en iyi öykücülerdendir!” demek elbette yanlış olmayacaktır.

  Haldun Taner’in sanat anlayışını tamamıyla yansıtan eseri Yalıda Sabah, usta öykücünün yedi öykü kitabından biri. Bu enfes eserde yedi öykü yer almakta: Yalıda Sabah, Küçük Harfli Mutluluklar, Karşılıklı, Şeytan Tüyü, Sonsuza Kalmak, Neden Sonra, Yaprak Ne Canlı Yeşil.

  1983 yılında Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü kazanan Yalıda Sabah’ta bir ustanın en ince ayrıntıları hesaba katarak meydana getirdiği öyküleri görmekteyiz. İnsanları bulundukları ortamlara göre öykülerine taşıyan Taner, karakterlerini yani insanımızı değiştirme yoluna gitmiyor. Eserlerindeki doğallık ve gerçeklik böylece daha da katlanmış oluyor. Şeytan Tüyü’ndeki Ökkeş ve Yaprak Ne Canlı Yeşil’deki Hamide bu hususa verilebilecek örneklerden birkaçı.

  Haldun Taner’in dünyaya çok geniş bir pencereden baktığını öykülerinde açıkça görmekteyiz. Epigraflar; felsefeden, tiyatrodan, usta isimlerden yapılan alıntılar Taner’in ne kadar derin bir yazar olduğunu ortaya koyuyor. Daha da güzeli bunları okuyucuyu sıkmadan ve eserinin kurgusunu sekteye uğratmadan kullanmasıdır diyebiliriz.

  Kitaptaki yedi öykü de nefis; fakat beni gülme krizlerine sokan, aynı zamanda hüzünlü tarafıyla da düşünmeye sevk eden Şeytan Tüyü öyküsü bir başka. Ökkeş Topalmusagil’in mektubu eğlendiriyor ve gurbetçi olmanın zorluklarını gözler önüne seriyor. Mizahla harmanlanan gurbet hikayesinin birinci sınıf bir öykücünün ürünü olduğu daha ilk cümleden belli oluyor.

  Yalıda Sabah’ın son sayfalarında Haldun Taner ile yapılan bir röportajı da bulmak mümkün. Ayça Aktan’ın Haldun Taner ile yaptığı röportaj, usta öykücüyü daha yakından tanımamızı ve sanatına ilişkin detayları kendisinden duymamızı sağlamakta.

  Bilgi Yayınevi’nden çıkan Yalıda Sabah, usta öykücü Haldun Taner’in son öykü kitabı. Yedi müthiş öykünün yer aldığı bu eser ile gülmeye, düşünmeye, hüzünlenmeye, sevmeye; kısacası hayata doymaya ne dersiniz?

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Acı Deniz
Acı Deniz

  Modernleşme ve modernleşmenin getirdikleri, son dönemde adından söz ettiren öykücülerimizin sıklıkla yer verdiği konulardan diyebiliriz. Modernleşmenin özellikle olumsuz getirileri ve insanımız üzerindeki...

Kapat