nuManaGa.com

Yalana Ne Gerek Var?

  Sosyal medya büyüyor, gelişiyor… Bu güzelliği kirletenlerin ve adam gibi kullanmayı bilmeyenlerin olduğu da aşikar. Büyüyen sosyal medya ile birlikte, sosyal medyayı kirletenlerin sayısı da artmakta. Sadece Facebook, Twitter gibi sitelerden bahsedersek bazı şeyler eksik kalmış olur. Bloglar da kirletilenlerin başında geliyor. Peki kirliliğin sebebi nedir? Çıkarcı, kibirli, yalancı ve kendini “webmaster” olarak göstermek isteyen insanların kirliliğe sebep olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bloglar, sosyal ağlar, haber siteleri… Sömürülmeyen ve çıkarcıların ellemediği ne kaldı?

  Sanal alemdeki kirliliğe verilebilecek farklı farklı örnekler var. Ben bu yazımda Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda çakma gruplar açarak hem bu sosyal ağları hem de kendi bloglarını kirletenlere değinmek istiyorum.

  Bildiğiniz üzere Facebook ve Twitter üzerinden binlerce grup ve sayfa açılıyor. Bu gruplar kişilerin, dizilerin, şarkıcıların hayranlarının buluştuğu noktalar oluyor. Peki bir dizinin yüz küsür hayran sayfası olmasına ne diyorsunuz? Yahut bir şarkıcı için binlerce hayran grubu kurulmasına şaşırmıyor musunuz? Ben çok şaşırmıştım açık söylemek gerekirse. Bu şaşkınlığımın verdiği gazla ufak çaplı bir araştırma yaptım. Bu araştırma sonunda çoğu grubun hayranlıkla alakası olmadığını, tamamen çıkar amaçlı kurulduğunu gördüm.

  Peki nedir çıkarları? İlk sırada reklam geliyor. Facebook üzerinde kurulan gruplardan gelir elde edenler olduğu açık. İkinci sırada internet sayfası olan bir kişinin “Çok hayranım var la!” demek için debelenmesi karşımıza çıkıyor. İşte anlayamadığım durum bu. Gelir elde etmek isteyenler her yolu mübah gördükleri için onların üzerinde çok durmuyorum fakat sırf hava olsun diye grup kurup, bu grubun bağlantısını sitelerine koyanlara anlam vermek imkansız. Çok izlenen dizileri, eserleri ile gönülleri fetheden şarkıcıları kullanıp grup sayfaları açan ve kendi sitesinde “Sitemizi Facebook’ta beğen!” bağlantısı verip hayran sayfalarına kullanıcıları yönlendiren bir birey sanal alemde kirlilik yaratmaktan başka hiçbir işe yaramamakta. Kimse kusura bakmasın.

  Gezdiğiniz blog sitelerindeki “Facebook Grubumuza Katılın!” logolarına verilen bağlantılara dikkatli bir şekilde bakın. Bu dediklerime çoğu sitede rastlayacaksınız. Gruplar, hayranlar, tıklanmalar… Yahu adam gibi iş yapana zaten hayran insanlar! Yalana ne gerek var?

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İnsan Vücudunu Yakında Tanıyın
İnsan Vücudunu Yakından Tanıyın

  Google internet kullanıcılarına yeni hizmetler sunmaya devam ediyor. Haritalar, bloglar, onlar, bunlar derken sıra gelmiş insan vücuduna. Google yeni...

Kapat