nuManaGa.com

Ya Tahammül Ya Sefer

Ya Tahammül Ya Sefer  Öykü, romandan alınan bir parça olarak düşünülmemelidir. Çünkü onun yegane özelliği kısalığı değildir. Öykünün kendine has bir dili ve anlatım tarzı vardır. Şiire yakın bir üslubun temel oluşturduğu öykünün en iyi örneklerini sunan isimlerden biri şüphesiz Mustafa Kutlu’dur. Uzun yahut kısa, ilişkili ya da ilişkisiz birçok öyküsüyle Mustafa Kutlu, öykünün zirvesindeki yerini fazlasıyla hak ediyor.

  Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu’nun bağlantılı ve nefis öykülerinin oluşturduğu eserlerinden biri. Derin bir konunun derin karakterlerle sunulduğu eserde on üç öykü yer almakta. Her öyküde farklı bir karakteri tanıyoruz. İlhan’ın merkezde olduğu eserde Asım Bey, Kerim Usta, Murat Bey, bakan olan Yunus Bey, Fetanet Hanım, Doktor Ayhan vasıtasıyla derin konunun detaylarını görme fırsatı yakalıyoruz.

  İnsan baş koyduğu yoldan, davadan cayar mı? Para manevi değerli nasıl yıkıp geçer? Davasına dört elle sarılanlar kaldı mı? Değer yoksunu bir ortamda yetişen birey hakikate kendi aklıyla, örnek bireyler olmaksızın yönelebilir mi? Kazanılan makam, kürsü, koltuk mazinin tozlu ama onurlu anılarını kurtarmaya mani mi?.. Sorular daha da çoğalabilir; çünkü Ya Tahammül Ya Sefer bizlere çoğumuzun yaşadığı, gördüğü olayların ardındakileri sunuyor.

  İlhan önemli bir hoca olan Asım Bey’in oğludur. Babası bir zamanların dava adamıdır. Dergiler çıkaran, fakirliğin bağrında davası uğruna didinen bir adam olan Asım Bey, Fetanet’i tanıdıktan sonra maddi anlamda yükselişe geçmiş ve maneviyatını yitirmiştir. Eskiyi unutmuştur. Ta ki İlhan onun bir zamanlar geçtiği yollara girene dek. İlhan’ın, babasının da emeğini kattığı eski dergileri okuyup hayatına yeni bir yön vermesiyle gelişen olaylar biraz evvel sorduğumuz soruların cevaplarını bulmamızı ve daha fazlasını almamızı sağlıyor öykülerden.

  Mustafa Kutlu’nun kitapları Dergah’tan çıkar, kapağından itibaren okuyucunun heyecanla kucaklaşmasını sağlar, nefis cümleler yüreğe ve akla hitap eder… Adını sayfalarındaki bir öyküden alan Ya Tahammül Ya Sefer okuyanların duygularına ve düşüncelerine ahenkle karışacaktır. Buna şüphe yok!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Muzaffer Hacıhasanoğlu Öyküleri
Muzaffer Hacıhasanoğlu Öyküleri

  Edebiyatımız o kadar büyük bir deniz ki… Şiirde, romanda, öyküde, denemede; her türde çok kaliteli isimler yüzdü, yüzüyor, yüzecek...

Kapat