nuManaGa.com

Vezir Hanı / Kayseri

Zamanın durduğu mekanlar vardır. Adımınızı attığınızda gözleriniz geçmişle kaynaşıverir bir anda. Baktığınız her köşede geçmişin gölgelerinin iğnelendiği yakalar görürsünüz. Kayseri’nin tarih kokan havasında bu duyguları yaşadığım yerdir Vezir Hanı. Kapalı Çarşı’nın hemen yanında sessiz, mağrur ve güzide bir mekan Vezir Hanı. Direniyor zamanın sert yumruklarına, yaşlı ve yorgun ayaklarında kalan dermanıyla.

İçeride ufak ufak dükkanlar var. Antikacı, halıcı, elinin emeğini işleyen sanatçı… Çok değerli saydıklarım; ama bu değere yeterince sahip çıkılmadığı ortada. Otomobillerin park alanı olmuş Vezir Hanı. Yıkılan taşları unutulmuş bir köşede. Nedenini anlamadığım burun sızlatan bir kokuya esir düşmüş. Sessiz sessiz, yardım bekler gibi bakıyor Vezir Hanı.

 Kayseri Vezir Hanı  Kayseri Vezir Hanı

  1723 senesinde Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından Kayserililere armağan edilmiş Vezir Hanı. Döneminde oldukça ünlü olan ve günün itibar gören mesleklerini kucaklayan han, ne yazık ki seneler geçtikçe hafızalardaki yerini kaybetmeye başlamış. Bugün ise unutulmuş. Söylemek acı ama gerçek bundan ibaret.

 Kayseri Vezir Hanı  Kayseri Vezir Hanı

  Yolunuz Kayseri’ye düştüğünde mutlaka uğrayın ve hatırını sorun bu öksüz mekanın. Adı anıldıkça yetkililer duyacaktır Vezir Hanı’nın sessiz çığlığını.

Büyütmek istediğiniz fotoğrafın üzerine tıklayınız.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,
  1. adana nakliyat diyor ki:

    duyduklarıma göre kayserinin devlete hiç borcu yokmuş? neden derseniz belideye başkanı çok zenginmiş zengin olmasının sebebi isede oradan cıkan altın gömü duyduklarım bunlar dogrumudur?

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
31 Mayıs
31 Mayıs

  Gezi Parkı'ndan tüm Türkiye'ye yayılan bir şeyler var. Kim ne görmek istiyorsa ve ne duymak arzusundaysa onunla yüzleşiyor. Yanında olan...

Kapat