nuManaGa.com

Venedik / İtalya

Çok duyarsınız Amerikan rüyalarını; fakat rüya denilince akla gelen yer İtalya’dır. Babamın memleketi değil tabii, kıymeti buradan gelmiyor. İtalya tarihi korumayı bilen ve bunu sokak sokak, kaldırım kaldırım önemseyen bir ülke olması sebebiyle bir düş ülkesi olarak her daim hafızalarda yer alır. Öyle ki savaşlarda bombalamaya kıyamamıştır nice komutan.

İtalya rüyasının en güzide yerinde Venedik yer alır elbette. Kanallar, sandallar, köprüler, muhteşem manzaralar… Adalardan meydana gelen ve köprülerle birbirine bağlanan bu şehrin her köşesinden tarih ve sanat fışkırmakta. Sadece San Marco Meydanı başlı başına birçok ülkedeki tarih birikiminden daha fazlasını barındırmakta.

Kanallar şehri. Venedik'te.

Venedik’e yazın gidilmesi hususunda bir görüş birliği var. Çünkü kış aylarında şehir tenhalaşıyor ve daha önemlisi ise su taşkınları, sis sebebiyle gezip dolaşmak pek keyifli olmuyormuş. Tabii kışın gitmediğimizden rehberlerin yalancısıyız değerli izleyenler. Yaz ayı için ise ben kefilim, merak etmeyin.

venedik7 Venedik.

Peki Venedik’te ne yapmalı? Hepimizin fotoğraflarına baka baka bir küçük düş kurguladığı o gondollara binmeli öncelikle. Dar kanallar arasında kıvrılırken harika yapılar, şarabını yudumlayıp romantizmin doruklarında nefeslenen sevgililer ve gondolları kullanan sürücülerin birbiriyle şakalaşmalarına tanıklık edin. Özellikle Büyük Kanal bir harika. Hani şu grande olan. Bir aksilik sonucu geç saatte ve yağmurlu bir havada denk geldiğim için jeneriklik fotoğraflar yakalayamadım ne yazık ki Venedik’te. Havanın aydınlık olduğu vakitleri seçerseniz daha güzel fotoğraflar yakalamanız mümkün. Gecenin de ayrı bir tadı var, bunu da söylemeliyim.

Venedik.Ve San Marco Meydanı’na (Piazza San Marco) sapmalı gondol sefasının ardından. Meydan oldukça hareketli. Dünyanın dört bir yanından binlerce insan ve eminim içlerinde on tane İtalyan yok. İtalyanlar yaz aylarında ülkenin güneyine ya da yurtdışına kaçıyor. Herhalde turist akınından bıktılar. Neyse efendim. Birçok tarihi yapı burada yani San Marco Meydanı’nda yer almakta: Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Bazilika, Dükler Sarayı, Saat Kulesi gibi.

Çan Kulesi (Campanile Di  San Marco) muhteşem bir yapı. Keşke diyorum zaman problemi yaşamasaydık da o seyir terasından Venedik’i izleme şansını kaçırmasaydım. 99 metre yüksekliğindeki kule Venedik’in simgesidir demek yanlış olmayacaktır.

Bazilika ise görsel bir şölen. Altın işlemeli heykelleri ile ünlü bu yapı da San Marco Meydanı’nı süsleyen eserlerden.

Venedik köprüler ve kanallar şehri. Adı en çok duyulan ve galiba en büyüğü olan Rialto Köprüsü de görülmeli. Büyük Kanal üzerinde yer alan köprüye bir selam vermeden geçmemeli.

Venedik: Rüya şehir.

Dükler Sarayı (Palazzo Ducale) adından anlaşılacağı üzere Venedik’in yönetim merkeziymiş. Uzun yıllar boyunca yönetimi bünyesinde barındıran bu eser günümüzde müze olarak hizmet vermekte. İçini gezmek, incelemek nasip olmadı; fakat düklerin odalarını, engizisyon bölümlerini görmek mümkün eğer zamanında Venedik’te bulunabilirsiniz.

venedik6 venedik5

Venedik’te en çok ilgimi çeken yapı ise Ahlar Köprüsü. Bu yapıyı şeklinden yahut konumundan dolayı değil, yüzyılları peşine takıp getirdiği hikayesiyle aklımın köşelerine kazıdım. Ahlar Köprüsü (Ponte Dei Sospiri), suçluları sorguya götürmek için kullanılırmış. Mahkumlar bu köprünün üzerinden geçerken şöyle bir Venedik’e bakarlarmış. Bu bakış kiminin son bakışı ve Venedik’i son görüşü olduğundan bu yapıya Ahlar Köprüsü adı verilmiş. “Hikayesi olmayan yapı taştan ibarettir.” derim hep. Bu küçük köprü hikayesiyle ne kadar büyüyor ve kalıcı oluyor.

Otellerin pahalı olduğunu söylememe gerek yok. Yemek hususunda ise pizza imdadınıza yetişecektir. Makarna da aynı şekilde ilk tercihlerden. Et ürünlerinin neredeyse yüzde doksanı domuz mamulü olduğundan vejetaryen olarak İtalya gezinizi sürdürmenizi tavsiye ederim.

venedik4 venedik1

Venedik başlı başına hikayeler, efsaneler dizisi. Bu şehrin milyon adet kazık çakılarak meydana getirilmesi ve adaların birleştirilmesi bile nice enteresan, gizemli cümlelerin kulaklarınızdan hafızalarınıza ve kalplerinize akacağına örnek teşkil etmekte.

Sadece kanal ve gondoldan ibaret olmayan büyülü bir şehir: Venedik. Hemen bir fırsatını yaratın, Venedik’e rotanızı çevirin.

Üzerine tıklayarak dilediğiniz fotoğrafı büyütebilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kürsü
Artık Siyaset Konuşmak Gereksiz

Gereksiz efendim. Ne gerek var? Hem milli iradeye saygı lütfen. Hayır beş ay önce milli iradeye saygı göstermek olmazdı. Şaşırdı...

Kapat