nuManaGa.com

Vay Yunan Vay

  Yunanlılar bayılırlar tescil oyunlarına. Baklava, döner, ayran, lokum, Karagöz – Hacivat, kemençe… Türk kültürüne ait birçok şeyi kendilerine mal eden bu milleti anlamak imkansız. Bir kuruma gidip “Aha bu benim!” denilen şey öyle hemen senin olmuyor ki. Ben de Mikanos’u kendi adıma tescilleteyim o zaman. Yunanlıların fevri ve anlamsız davranışlarının dışında tescil eden kurumların tutumları da çok ilginç. Her gelene “Tamam la!” diyorlar sanırım. Araştırma falan yapılmıyor olsa gerek. Çünkü gerçekler alenen ortada ama nedense kararlar çok yanlı. Bizim de gereken önemi vermediğimiz aşikar.

  Tescil oyunlarında sıra hayvanlara geldi. Bir Türk izci köpeği olan zağar Yunanistan adına tescillendi. Tescilleyen kurumun başındakiler bu köpeğin Orta Asya kökenli bir köpek ırkı olduğunu bilmiyorlar mıydı? Zağarın Manisa ve Batı Toroslar civarında yetiştirildiğini duymamışlar mıydı? Zağar köpekleri hakkında yazılan kitaplar olmasına rağmen anlamsız kararlar alınmasının nedeni ne olabilir? Peki tüm bunlar yaşanırken Türkiye ne yapıyordu? Ben tek tek açıklamayacağım. Zaten cevapları biliyorsunuz.

  İş işten geçtikten sonra harekete geçmek ülkemizde gelenek haline gelmiştir. Yunanlılar bunu iyi bildikleri için kafalarına göre takılıyorlar. Tescil kurumunda dayıları çalışıyor olacak ki pervasızca her şeye atlıyorlar. Zağar, baklava, döner, lokum… Alayı benim. Çatla Yunan! Bak bu yana: Güzeller güzeli İstanbul da benim! Ne oldu Yunan? Rengin değişti sanki!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Gemiler (Aya Nikola) Adası
Gemiler (Aya Nikola) Adası / Fethiye

  Erken Bizans Dönemi'nde iskana açılan ada, bugün Noel Baba adı ile bilinen  Aziz Nikolas'ın bu adaya geldiği veya bir...

Kapat