nuManaGa.com

Uzun Hikaye’nin Kitabı da Var

Uzun Hikaye Kitabı  Filmi çok sevildi, izlendi ve başarılı oldu. Haklı bir başarı; çünkü gerçekten iyi bir iş çıkarmış Osman Sınav ve ekibi. Uzun Hikaye’nin bir hikaye kitabı olduğunu bilmeyenler de böylece haberdar oldular bu nefis eserden. Satış rakamlarının arttığı ortada. Usta sanatçı Mustafa Kutlu’nun sımsıcak eseri Uzun Hikaye’nin sinema filmi yapılması beni memnun etti; fakat kitabı ihmal etmemek gerek.

  Mustafa Kutlu’nun en sevdiğim eserlerinden biridir Uzun Hikaye. Kara trenli kapağıyla kütüphaneme giren ve Pelvan Sülüman’ın torunu Bulgaryalı Ali’nin sıcak hikayesini yüreğime konuk eden Uzun Hikaye, Kutlu’nun bence en iyi kitaplarından. Filme alındıktan sonra kapağı değişti ne yazık ki. Çok satmak mıdır amaç bilemem; ama filmden devşirilen yeni kapak eskisini aratıyor.

  “Ah şu kasabalar…” Haksızlığıa karşı dik duran Ali’nin, bu dik duruşu yüzünden başına gelen olaylar ve ailesiyle kasabadan kasabaya göçmesi yeni olayları beraberinde getiriyor. Ufaklık büyüyor, on altı yaşına geliyor. Önce lepiska saçlı annesi Münire’yi kaybediyor, aşık oluyor, babası gazetedeki yazısından dolayı tutuklanıyor, yalnız kalıyor, kendine bir yol açmak için uğraşıyor… Bu güzide eser aracılığıyla onurlu bir dik duruşla, sevdayla birlikte bir dönemin havasını da solumuş oluyoruz.

  Bu eseri roman zannedenler var. Bu bir hikaye kitabı. Hikaye dilinden vazgeçmeyen Kutlu, hikayenin birkaç sayfadan ibaret olmadığını gösteriyor. Kutlu eserlerinin Dergah’tan çıktığını biliyorsunuz zaten.

  Kutlu’nun bir ırmak gibi akan dili, hikayeyi sunuşu okuyan herkesin yüreğinde, aklında bir şeyler bırakmakta. Benim hatırımda şu cümle kaldı:

“Ama solunan hava, yüzülen su, oturup-kalktığın insan, yürüdüğün yol seni değiştirir.”

  Edebiyatımızdaki en önemli hikayecilerden biri olan Mustafa Kutlu’nun bu sıcak, yalın, dopdolu eserini okumak ve belki de filmi öyle izlemek gerek. Her uyarlamada olduğu gibi eserdekilerle filmdekiler bire bir örtüşmüyor. O zaman ilk iş olarak ne yapıyoruz? Kitapçıya gidiyoruz. Kısacası Uzun Hikaye’nin kitabı da var. İhmale gelmez!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Tanpınar'ın Bütün Şiirleri
Tanpınar’ın Bütün Şiirleri

  Bir şairin, bütün şiirlerini bir araya toplayarak okurların beğenisine sunmak büyük bir hizmettir. Son yıllarda bu hizmeti veren yayınevlerinin sayısı...

Kapat