nuManaGa.com

Uzun Hikaye Filmi

  Sevdiğim kitapların sinemaya aktarılması beni hep korkutmuştur. Eğer sevdiğim bir eser film olmuşsa, ön yargılarımla birlikte girerim sinema salonuna. Filmden önce gösterilen reklamlar ve fragmanlar boyunca kafamda yüzlerce şey kurarım; gerilirim. Ve başlar film… Her sahneyi ve her cümleyi dikkatle süzerim. Hatalar var mı, eksiklikler çok mu, esere sadık kalınmış mı?.. Bir muhasebe yaparım ki sormayın.

  Mustafa Kutlu’nun nefis eserlerinden biri olan Uzun Hikaye, benim en sevdiğim kitaplar arasındadır. Haliyle sinemaya uyarlanması beni epey korkuttu. “Ya Ali karakteri kitaptaki gibi verilmezse? Ya Bulgaryalı Ali’nin bulunduğu ince çizgi es geçilirse?” diye sorup durdum kendi kendime. Sevinerek söylüyorum, bütün ön yargılarım filmin ilk dakikalarında mağlup düştü. Oyuncu seçimi, kostümler, müzikler ve özellikle senaryo bunda etkili oldu diyebilirim.

  Peki ne anlatıyor Uzun Hikaye? Uzun Hikaye, haksızlıklara karşı sessiz kalamayan ve bu nedenle sürekli sosyalist yahut komünist olmakla eleştirilen -hatta itham edilen- sıcak bir adamın öyküsünü ulaştırıyor bizlere. Eşitlikten yana olan Bulgaryalı Ali, adaletsizliğin karşısında durduğu için sürekli şehir değiştirmekte. Ali, her yeni mekanda eşi Münire ve oğlu Mustafa ile hayatın bir başka yüzüyle tanışmakta…

  Filmde Ali karakterini Kenan İmirzalıoğlu canlandırmakta. Onun müthiş performansına değinmemek olmaz. Genellikle aksiyon filmlerinde gördüğümüz ve sert karakterleri canlandırırken seyrettiğimiz İmirzalıoğlu, harika oyunculuğuyla herkesi büyülüyor. Kenan, sıcak gülüşü ve samimi bakışlarıyla insan ilişkilerinde çabucak yol alan Bulgaryalı Ali’yi enfes bir şekilde oynuyor. Rolünün hakkını fazlasıyla veriyor karizmatik oyuncu.

  Filmde Kenan İmirzalıoğlu ile birlikte Tuğçe Kazaz, Ushan Çakır, Mustafa Üstündağ, Altan Erkekli, Güven Kıraç, Mustafa Alabora, Cengiz Bozkurt, Damla Sönmez, Mahir Günşıray gibi önemli isimler rol alıyor. Şunu açık yüreklilikle söylüyorum: Oyuncu seçimleri ve oyunculuklar gerçekten çok iyi.

  Uzun Hikaye’nin yönetmeni, daha çok aksiyon filmleri ile tanıdığımız Osman Sınav. Aksiyondaki başarısı ne yazık ki dramdaki başarısını gölgeliyor. Osman Sınav, Uzun Hikaye’de muhteşem bir iş çıkartmış ve dört dörtlük bir film ortaya koymuş. Başarılı yönetmen daha önce de bir Mustafa Kutlu hikayesini ele almış ve Kapıları Açmak adlı enfes eseri dizi yaparak izleyicilerin beğenisine sunmuştu. Kapıları Açmak, Uzun Hikaye örneklerinden yola çıkarsak, Osman Sınav’ın Mustafa Kutlu’nun sıkı takipçisi olduğunu ve usta yazarın eserlerini severek okuduğunu söyleyebiliriz sanırım.

  “Hani hep nerelisiniz diye sorarlar ya… Ben Sevdaköylü’yüm. Orası neresi derseniz; anlatması uzun hikaye. Bir film kadar uzun, birkaç hayat kadar kısa.” Muhteşem bir öykü, başarılı bir uyarlama, kaliteli bir yapım, duyguyu veren müzikler, iyi oyunculuklar… Mutlaka izlenmesi gereken bir film: Uzun Hikaye.

Uzun Hikaye’nin fragmanı:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
  1. Berserk Kocaman diyor ki:

    Henüz izleme fırsatı bulamadım ama klasik duygusal aşk filmi gibi tınıyordu kulağıma. Gecikmeden izleyim en iyisi :)

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bir Şehir Getiriyorum - Bursa'nın Şiiri-
Bir Şehir Getiriyorum

  Şehirler edebiyatın vazgeçilmezlerindendir. Adına şiir yazılmayan bir şehir gösteremezsiniz. Çünkü güzelliğiyle mest eden Anadolu'nun her köşesinde şair gönüllü insanlar bulunur. İşte...

Kapat