nuManaGa.com

Ustalara Saygı: Eşkıya

  “Meğer birini öldürmek ne kadar kolaymış Eşkıya…” cümlesi ve Cumali’nin ölüm sahnesi ile hafızama kazınan müthiş eser. Eşkıya, Türkiye’de sinemanın seyrini değiştiren büyük bir yapım. Halkımız sinema salonlarına küsmüşken, film izlemeye zaman ayırmazken Eşkıya, 2.572.287 kişiyi sinema salonlarına çekti. Bu gişe rakamından sonra Türk filmlerinin önü açıldı ve halkımız yerli yapımlara yeniden önem vermeye başladı.

  Yavuz Turgul’un yazdığı ve yönettiği Eşkıya, seyretmeye doyamadığım filmlerden. Çünkü filmin oyuncu kadrosu mükemmel. Şener Şen, Uğur Yücel, Kamran Usluer, Sermin Hürmeriç, Kayhan Yıldızoğlu, Özkan Uğur gibi önemli oyuncular filmde adeta devleşiyorlar. Bu nedenle Eşkıya’yı defalarca izliyorum ve her defasında ilk kez izliyormuş gibi heyecan duyuyorum. Şener Şen’in, Uğur Yücel’in her defasında farklı bir mimik hareketini yakalıyorum…

  Filmin konusundan falan bahsetmeyeceğim, fragman da koymayacağım. Yönetmen, oyuncu kadrosu, gişe rakamı, sinemadaki yeri her şeyi açıklıyor. Eşkıya’yı hala izlemeyenler varsa hiç zaman kaybetmeden bu filmi izlemenin bir yolunu bulsunlar. Eşkıya on üzerinden onu hak eden, harika bir yapım. Böyle kaliteli filmlerin sayısının artması en büyük arzum. İyi seyirler!

Eşkıya’dan müthiş bir sahne:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,
  1. nihansu diyor ki:

    Kaç sene önceydi inan hatırlayamıyorum bile ama sanırım üniversite yıllarındaydım vizyona girdiğinde. Sinemada 3 kez izlemiştim ve sonrasında da belki defalarca… Hem filmden, hem filmdeki bazı sözlerden hem de müziklerinden gerçekten çok etkilenmiştim. Bana göre de Türk sinema izleyicisinin yerli yapımlara yeniden yüzünü dönmesinde büyük payı var Eşkiya’nın.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bunu Devlet Yapmalıydı
Bir Usta Bin Usta

  Televizyon seyrederken, yaşlı bir amcanın rol aldığı reklam filmine denk geldim. Bir Usta Bin Usta projesinden bu reklam filmi...

Kapat