nuManaGa.com

Uşakların Dansı

  Ülkemizde son yılların en popüler dansıdır kolbastı. Özellikle Karadeniz Oyunları’nın açılışında sergilendikten sonra ününü daha da artırmıştır ve Türkiye dışında da tanınır olmuştur bu güzide dans. Trabzon’un Faroz mahallesine ait olan kolbastı artık sadece doğduğu topraklarda değil birçok yerde sevilmekte. Bu popülerlik ile birlikte figürleri ve müziği değişmeye başlayan, remiksler ile tanınmaz hale getirilen kolbastının aslı hakkında bilgiler veren güzel işlerden birini sizlere tanıtmak istiyorum: Uşakların Dansı.

  Zühre Saral Gökağaç’ın yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği bu güzel belgesel Faroz ve kolbastı ile ilgili değerli bilgiler vermekte. Kolbastı dansının yeni bir oyun olduğu düşüncesinin yanlış olduğunu, yıllardır Tranzon’da düğünlerde oynandığını ve hatta bir zamanlar merkezde horondan çok bilindiğini duyunca çok şaşıranlar olabilir. Çünkü birçok kişi kolbastının yeni çıkmış bir dans türü olduğunu düşünüyor. Dj diye kendini yırtanların yaptıkları müzikleri doğru zannediyor. Aslında bu oyunun günümüzdeki gibi hızlı oynanmadığını ve şimdilerde oynanan figürlerin çoğunun yanlış olduğunun farkına varacaksınız. Ayrıca belgeselde bölge insanının ne kadar sıcak ve samimi olduğunu da görme fırsatınız olacak.

  Belgeselde kolbastı oyunun tarihine ve günümüzde oynanan oyunun yavaş yavaş özünden kopmaya başladığına değiniliyor. Belgeselde bu oyunu ilk kimlerin oynadığı ve kolbastı ustaları hakkında bilgiler de bulabilirsiniz.

  Ne yazık ki günümüzün dj gençlerine ve saçma sapan işler yapan şarkıcılarına malzeme oluyor kolbastı ve aslından gittikçe uzaklaştırılıyor. Bu değerli dans üzerine yapılan Uşakların Dansı adlı belgeseli çeken ekibe teşekkür ediyorum. Umarım kolbastı özünden kopmadan gelecek nesillere aktarılır.

İşte Uşakların Dansı adlı belgesel:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Hesaplicarsi.net
Hesaplicarsi.net

  Antalya Aksu'da hizmet veren Hesaplı Çarşı'nın internet sayfası yayına başladı. Geniş ürün yelpazesi ile bölgedeki en uygun fiyatları müşterilerine...

Kapat