nuManaGa.com

Üniversite ve Güvenlik

  Türkiye’de birçok ülkenin nüfusundan fazla güvenlik memuru bulunuyor. Özellikle üniversitelerde sayıları oldukça fazla olan güvenlik memurlarının içinde gayretli bir şekilde işlerini yapanlar olduğu gibi ne yazık ki yan gelip yatanlar da var. Bu her meslek grubunda vardır ve daima olacaktır; fakat anlamadığım şey üniversitelerdeki kontrol mantığı ile alakalı. Ne yapıyor üniversitedeki güvenlik memurları?

  Üniversitelerin girişlerinde kimlik kontrolü yapan ve fakültelerin giriş kapılarında bekleyen güvenlikçilerin farklı şekillerde görev almaları gerektiğini düşünmekteyim. Durup dururken gelmedi bunlar aklıma; yaşadım, gördüm.

  Adını vermek istemediğim bir okulda edebiyat fakültesindeki işimi halletmek için okulun kapısından giriş yapmak üzereyken, küçücük kulübeden dışarıya taşan altı memur koro halinde kimliğimi sordu. Şüpheli bakışları kimlik kartımla bertaraf ettim ve bu küçücük kulübeye bu kadar kişinin nasıl sığdığını düşünerek fakülteye doğru adımladım. Fakültenin öğretmen girişinde bekleyen bayan güvenlik memuru da ne iş için geldiğimi öğrenmek istedi. Ona bir hocayla görüşeceğim bilgisini verdikten sonra yüksek müsaadeleriyle merdivenleri çıkmaya başladım. “Bu bayanı nereden tanıyorum?” diye düşünürken kafamın üstünde çizgi filmlerdeki gibi bir ampul sarı ışıklarıyla belirdi. Bu bayan geçen yıl kütüphanede görevli idi. Her gün önündeki bilgisayarda tarlasını sürer, internet sayfalarında sosyalleşirdi. Ne kadar kilo almış, nasıl da irileşmiş…

  Kat kat çıktım, hocayla görüştüm ve hızla merdivenleri indim. Fakülteden çıkarken güvenlikçi bayana şöyle bir baktım ve bunca kilonun nasıl alındığını idrak ettim. Hanımefendi sosyal sosyal internette gezinmeye hiç ara vermemiş bu bir sene boyunca belli ki. Keşke arada bir o cam bölmenin içinden çıksa da yürüse… Neyse fakülteden çıkıp biraz adımladıktan sonra bir kavganın ortasına düştüm. Bir genç erkek bir genç bayanı tokat yağmurlarında ıslatmaya başladı. Bayanın diğer bayan arkadaşlarının da katılmasıyla ortalık iyice karıştı. Fakülte ile dış kapı arasında yaşanan bu olayı sosyal sitelerde tarla süren bayan ve giriş kapısındaki kulübede muhabbetin belini kıran memur beyler görmedi, duymadı. Koştum, ayırdım, ayıpladım… Okuldan çıkarken yine altı kişi kimlik kontrolü ile meşguldü.

  Burada güvenlik memurlarının alınacağı, tepki göstereceği bir durum yok. Benim dikkat çekmek istediğim bu işin sistemli bir şekilde yapılmadığıdır. Kocaman kampüs alanına neden yayılmıyor güvenlik memurları? Neden sadece kapıda bekliyorlar? Çeşitli yerlerde birimler olsa daha iyi olmaz mı? Fakülte kapılarındaki memurların internet keyifleri olmak zorunda mı? Ara sıra çıkıp etrafta görünseler sıkıntılar azalmaz mı?

  Belki her üniversitede böyle değildir; fakat birçoğunda böyle olduğunu tecrübeyle görmüş bulunmaktayım. Sistemli çalışmayan her meslek grubunda sorun olur. Bunun üzerine eğilmek gerek.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Arastanın Son Çırağı
Arastanın Son Çırağı

  Son dönemde çıkan şiir kitaplarında eksikler çok. En önemlisi de şiirden duygunun kovulmuş olması. İdeoloji, siyaset ve eleştiri şiirin son...

Kapat