nuManaGa.com

Türkçevizyon / Denizli

Yırtınıyoruz Eurovision diye. Her sene kimin gideceği konusundaki tartışmaların gündemi meşgul etmesi sinir bozucu. Türkçemizi hiçe sayıp İngilizce şarkılar ile yabancıları etkilemek isteyenlerin gözleri kapalı bir şekilde saldırdıkları Eurovision’u bu kadar değerli yapan nedir gerçekten anlamıyorum. Zaten birçok eksiği ve hataları olan Eurovision’un artık yarışmadan çok siyasi bir arenaya dönüştüğü ortada. Çok üzülenler vardır bu duruma. Üzülmesinler. Daha iyisi, daha kalitelisi var: Türkçevizyon. Türkçe Sözlü Müzik Festivali, Eurovision masallarına kananları Türkçe müziğe davet ediyor.

Denizli Belediyesi ve TRT’nin işbirliği ile organize edilen Türkçevizyon, 20 farklı ülkeden yaklaşık 100 sanatçının Türkçe eserler seslendirdikleri başarılı bir organizasyon. Her yıl Denizli’de birbirinden güzel görüntülere ve Türkçe eserlere sahne olan Türkçevizyon yaklaşık dört gün sürüyor. Denizli Valiliği önündeki etkinliklerle başlayan Türkçevizyon, Ziya Tıkıroğlu Açık Hava Tiyatrosu’nda son buluyor. Katılanları mükemmel dakikalar bekliyor.

Pamukkale Antik Tiyatro, şehir merkezindeki parklar, Ziya Tıkıroğlu Sahnesi… Türkçevizyon’a katılan sanatçılar farklı yerlerde halk ile buluşuyorlar. Denizli halkının müziğe olan ilgisini, bu organizasyona katılımın fazla olmasından anlayabiliriz. Denizlililer festival boyunca tribünleri boş bırakmadılar.

Ziya Tıkıroğlu’ndaki kapanış programına katılma şansı buldum. Gurur duydum, mutlu oldum… Farklı ülkelerden gelen onlarca ismin Türkçe eserler söylemesi ve önemlisi yeni şarkılar bestelemesi çok önemli. Türk kültürünün, dilinin değerini artıran bir güzellik söz konusu. Bu güzellik desteklenmeli. Medyamız bu kaliteli organizasyonun üzerine eğilmeli, bakanlar, vekiller el atmalı… Ülkemiz dışında ses getiren Türkçevizyon’dan ülkemiz sınırları içerisinde bihaber insanların olmaması gerek.

  Türkçevizyon’a katılan sanatçılar öyle sıradan isimler değiller. Ülkelerinde oldukça tanınan şarkıcılar, gruplar Türkçevizyon’da boy gösteriyor. Sanatçılar biri Türkçe biri kendi dillerinde toplam 2 şarkı söylüyorlar. Bilindik eserler değil dillerdeki şarkılar. Yepyeni, sıfır kilometre besteler müzikseverlerle buluşuyor yahut sanatçılar Türkçeye çevirdikleri bir parçalarını okuyorlar.

Bu yıl (2011) üçüncüsü düzenlenen ve katılma fırsatı yakaladığım Türkçevizyon ile ilgili daha özel bilgiler vermek istiyorum. Bu yıl katılanlardan, yapılanlardan bahsedelim. Eski yıllara oranla katılan ülke ve sanatçı sayısı artmış. 20 ülkeden 100 sanatçı  Türkçevizyon 2011’e katılarak Türkçe eserler seslendirdi. Dört gün süren Türkçevizyon, Denizli Valiliği önündeki etkinliklerle başladı ve birçok yerde Denizli halkı ile buluştu. Pamukkale ayağında Azerbaycan adına Eurovision’da yarışan, birinci olan Elder – Nigar ikilisi ve Keremcem sahne aldılar. Ziya Tıkıroğlu Açık Hava Tiyatrosu’ndaki galaya ise Azerbaycan’ın önemli sanatçılarından Azerin konuk oldu. Türkçe Sözlü Müzik Festivali TRT ekranlarından milyonlara ulaştı. Her şey dört dörtlüktü.

Dilimizi, müziğimizi tanıtmak ve geliştirmek adına yapılan Türkçevizyon gelecek yıllarda daha çok ses getirecektir. Yabancı sözlü eserleri pervasızca yamalayanlar, Türkçevizyon gibi organizasyonların karşısında duramayacaklardır. Böyle büyük ve kaliteli bir etkinliği bizlere armağan edenlere teşekkürler.

Her yıl haziran ayında Türkçevizyon Denizli’de kurulan sahnelerde ve TRT ekranlarında. Kaçırmayın!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Çifte Bayram
Çifte Bayram

  Bugün 30 Ağustos 2011. Çifte mutluluk yaşıyoruz. Bugün Zafer Bayramı! Yüce ordumuzun düşmanı İzmir'den döküp, güzel yurdumuzu düşmandan temizlediği...

Kapat