nuManaGa.com

Türk Şiirinde Karaman

  Şehirler, şiirlere her daim konuk olmuşlardır. Şairler doğdukları, geçtikleri, sevdikleri şehirleri şiirlerine mısra mısra işlemişlerdir. Dağlar, yollar, insanlar, dükkanlar, sokaklar, meydanlar… Şehirleri şehir yapan her şey yer alır şiirlerde. Klasik ve modern şiirde bu örneklere sıklıkla rastlamaktayız. En çok şehr-i İstanbul için yazılanlar bilinir; fakat güzel Anadolu’nun güzel şehirleri için yazılan şiirler de oldukça fazladır.

  Köklü tarihi ve geçmişi ile bilinen Karaman’ın edebiyatımızdaki izleri üzerine ipucu veren Türk Şiirinde Karaman, bu sevimli şehir için yazılan şiirleri bir araya getiriyor. Prof. Dr. Turan Karataş öncülüğünde, fakültenin diğer öğretim elemanları Onur Aykaç, Mert Öksüz ve Hakan Sevindik tarafından hazırlanan eser, şiir dünyasında Karaman şehrinin yansımalarını görmemizi sağlıyor.

  Türk Şiirinde Karaman adlı seçkide halk ozanlarının, klasik ve modern şairlerin eserleri bulunuyor. Eski ismi Larende olan Karaman’ı şiirlerine konu edinen çok önemli isimler var: Karacaoğlan, Behçet Kemal Çağlar, Halide Nusret Zorlutuna, Mehmet Çınarlı, James Clarence Mangan, Ali Rıza Çopur… Ayrıca seçkide Karamanlı ozanların atışmalarından da örnekler yer alıyor.

  Her kitap insana bir şey öğretir. Bu seçki sayesinde İrlandalı bir şair olan James Clarence Mangan’ı tanıma şansına eriştim. Karamanlı Sürgün adlı şiiri eserde yer alan Mangan, Türkiye’ye hiç gelmemesine rağmen Karaman için şiir yazmış. İrlanda Milli Marşı’nın söz yazarı olan James Clarence Mangan’ın şiirlerinde Osmanlı şiirinden esintiler bulunduğunu şaire bazı antolojilerde “Türk şairler” başlığı altında yer verildiğini öğrenmeme bu kaliteli seçki vesile oldu.

  Karaman Bilim ve Araştırma Merkezi’nin katkılarıyla okurla buluşan; Karaman’ın güzelliklerini, tarihini, değerlerini, caddelerini, ilçelerini kısacası her şeyini görebileceğiniz şiirlerin bulunduğu Türk Şiirinde Karaman adlı seçkiyi sadece Karamanlılar değil, bütün şiirseverler edinmeli.

  Eserdeki güzel şiirlerden biriyle yazımı noktalamak istiyorum:

DÜŞ

Dün gece düşümde gördüm

Karaman’a git dediler

Karaman elden gidiyor

Git de sahip çık dediler

 

İstasyonun kavakları kesilmiş

Hatunya’nın suyu çoktan çekilmiş

Yıllarca yaşadığım evler yıkılmış

Gidip oralara bir bak dediler

 

Aktekke’nin bahçesinden yol geçmiş

Kazalpa Çayı’nı teccallar içmiş

Kalenin etrafı betona kesmiş

Bari bir ağaç da sen dik dediler

 

Hacıbeyler Çeşmesi tarihe dalmış

Yılların kitaplığı mescit mi olmuş

Dostlarımın hepsi resimde kalmış

Şimdi eski dostluklar hiç yok dediler

 

Türkan düşten ter içinde uyandın

Uyandın da kara yasa bulandın

Karamanlı olduğuna kıvandın

Böylesi düş olmaz var bak dediler

 

Türkan ÇANKAYA

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Şike Yokmuş Hacı
Şike Yokmuş Hacı

  Yasalar değiştirildi. Cezalar hafifletildi. Başkanlar görevden ayrıldı. Medya her daim suçlu aradı. 58. madde güncellendi. Küme düşme kaldırıldı. Puan silme...

Kapat