nuManaGa.com

Türk Korsanları

  Türk denizcilerin kahramanlıklarını anlatan enfes bir roman. Hızır Reis, Barbaros, Turgut Reis… Yiğit denizcilerin Akdeniz’de giriştikleri üstünlük mücadelesi harika bir dille bizlere sunuluyor. Öyle bilgi verir gibi değil. Roman tekniği en iyi şekilde kullanılarak akıcı ve de sürükleyici bir eser oluşturulmuş. Bir yerleri fethetmeden kesinlikle bırakamazsınız bu kitabı elinizden… Bugün 25 sayfa okurum, yarın da otuz gibi söylemleri bu eseri okurken kullanamıyorsunuz. Kahraman denizcilerle çıktığınız Akdeniz yolculuğundan ayrılasınız gelmiyor.

  Bu eserin çok eski baskısı elimde mevcut. Atlas Yayınevi’nden çıkmış olanı. Dedemden kalma bu eseri defalarca okudum. 2 ya da 3 yılda bir okuyup yeniden seferlere çıkıyorum kahraman denizcilerimizle. Bazen Turgut Reis ile bazen Barbaros ile… Öyle güzel ki Akdeniz’de yiğitler ile birlikte savaşmak anlatamam.

  Genelde ağır olur tarihi romanların dili. Eski kelime çok kullanılır. Bu eserde de var ama çok değil. Sıkıntı yaratmıyor. Abdullah Ziya Kozanoğlu öyle bir eser koymuş ki ortaya bence gelecek nesillere bırakılacak bir miras bu kitap.

  Yukarıda söylediğim gibi eserin çok eski baskısı mevcut elimde. Bilge Sanat tarafından yeni baskılar yapılmış sanırım. Kitapçılarda görmedim fakat internet üzerinden satış yapan sayfaların stoklarında mevcut bu müthiş eser.

  Kitapların film yapılması sık rastlanan bir olay. Bu eseri okuyunca keşke filmi olsa diye düşünmeden edemiyorsunuz. Büyük kadırgalar, kalabalık donanmalar, top sesleri, fethedilmeyi bekleyen kaleler… Masraftan kaçmadan, adam gibi bir iş çıkarılsa Karayip Korsanları gibi abidik kubidik filmleri geride bırakacak bir film çekilebilir. Türk sinemasının tarihe eğilme sorunu olduğu için sanırım bu sadece bir hayal olarak kalacak.

  Bu müthiş eseri okuyarak Akdeniz’e egemen olan Türk yiğitlerini tanıyabilir, denizciliğimiz üzerine bilgiler edinebilirsiniz. Yiğitlerle çıktığınız seferlerde coşabilirsiniz. Öyle ki kendinizi güvertede bağırırken bulabilirsiniz. Her açıdan kusursuz bu eseri şiddetle tavsiye ederim dostlar.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Öf dedirttin Stv
Öf Dedirttin Stv

  Cani adam, vicdansız anne, kötü baba... Bu ve benzeri cümlelerle dolu programlar... Elinde mikrofonla gezerken görüyor hemen cin muhabirler karısını...

Kapat