nuManaGa.com

Toprağın Çocukları

  Köy enstitüleri vardı bu ülkede; araştıran, yaparak öğrenen, toprakla iç içe büyüyen, bozkırı yeşile boyamak isteyen gençler yetiştiren. İzin verilmedi; her iyi şeyde olduğu gibi bunda da sorunlar çıkartıldı güzel ülkemin asil evlatlarının karşısına. Problemlerin çokluğu değil; düşüncelerin sığlığıydı asıl mesele: kızlar ve erkekler aynı çatı altında diye karalama kampanyaları düzenlemek ne ile açıklanabilir?

  Köy enstitüleri Türkiye’nin geçmişinde bıraktığı değerlerden biri. Bu konu üzerine ne yazık ki bugüne dek film yahut dizi yapılmadı. Kitaplar yazıldı, birkaç belgesel çekildi; lakin geniş kitleleri yakalayacak işler çıkartılmadı. Bir sessizlik hakimdi kısacası. Toprağın Çocukları bu sessiz ortama bir çığlık bıraktı: “Köy enstitülerini nasıl unutursunuz?”

  Film, İsmail Hakkı Tonguç -kendisi Köy enstitülerinin kurulmasında etkili bir isimdir- üzerinden hikayesini anlatmaya çalışıyor. Sıtmanın yayılmasında çingenelerin etkili olduğunu düşünen kör cahillerin yaptığı katliamın ardından enstitüye sığınanların ve burada eğitim alan gençlerin çevresinde gelişen olaylar izleyiciyle buluşuyor. Filmde Erkan Can, Ufuk Bayraktar, Bahtiyar Engin, Şebnem Sönmez, Suzan Kardeş, Türkü Turan, Müge Boz gibi isimler rol alıyor. Toprağın Çocukları’nın yönetmeni ise Ali Adnan Özgür.

  Film iyi başlasa da aynı şekilde devam etmiyor. Suzan Kardeş ve Müge Boz’un hayat verdiği çingenelerin üzerine fazla gidilmesi, enstitülerin hikayesinin gerektiği gibi anlatılmamasına neden olmakta. Yine de izlenesi bir film Toprağın Çocukları. Özellikle filmin sonlarına doğru Kemal Hoca’nın yani Erkan Can’ın yaptığı konuşma müthiş bir şekilde duygulara işliyor.

  Köy enstitüleri önemli. Bu konuya daha fazla eğilmek gerek. Yaparak, yaşayarak öğrenen bireyler yetiştirmek adına “Köy enstitülerinin modeli” ele alınmalı; keşke başımızdakiler bunun farkına varsa. Toprağın Çocukları’nı izleyin. Bu film sayesinde kara cahillerin eğitim yuvalarına yaptıkları haksızlıkları bir nebze olsun görmüş olacaksınız!

Filmin fragmanı:

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Karganı Bağışla
Karganı Bağışla

  Benim için öykü demek Sait Faik Abasıyanık demektir. O Türk öykücülüğünün zirvesindedir ve hep orada kalacaktır. Onun öykülerinde “gerçek...

Kapat