nuManaGa.com

Tlos Antik Kenti / Fethiye

Tlos, Fethiye’ye yirmi beş kilometre uzaklıktaki Yaka köyünde bulunan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir kent. Kentin geçmişi milattan önce 5. yüzyıla dayanmakta. Tlos’un adına ilk olarak Likya kaynaklarında rastlanmaktadır. Burada bulunan sikkeler ve eşyaların ışığında şehrin Likyalılar zamanında önemli bir yerleşim merkezi olduğu anlaşılmakta. Şehir bir tepe üzerine inşa edilmiş. Akropolün, surların çevreye hakim oluşu gözlerden kaçmıyor. Farklı kültürlerin izlerinin rahatlıkla görülebileceği Tlos, ihtişamlı görüntüsü ile karşılıyor ziyaretçileri.

Tlos’ta sadece Likyalılar zamanından değil Bizans ve Osmanlı döneminden kalma eserlerde bulunuyor. Şehirde Bizanslılar döneminde yapılmış kaleler de mevcut. Osmanlı döneminde de şehre eklemeler yapılmış.

 

 

 Tlos’un önemli olmasını ve tanınmasını sağlayan ise şehirde bulunan kaya mezarları. Günümüze kadar ulaşmayı başaran kaya mezarları görülmeye değer. Ayrıca fazla tahrip olmadan bugünlere gelmeleri de çok sevindirici. Burada bulunan mezarlar irili ufaklı. Anlayacağınız üzere büyük mezarlar zenginlere, küçük mezarlar ise fakirlere ait. Mezarlar arasında en önemlisi mitolojide adı geçen  Bellaforonte’nin mezarı. Pegasus adlı kanatlı atın sahibi olarak bilinen bu mitolojik kahramanın mezarının burada olduğu rivayet ediliyor. Bu da Tlos’u daha önemli hale getiriyor.

  Tlos şehir merkezine 25km uzaklıkta. Fethiye’den Yaka’ya doğru yol almanız gerekiyor. Tur şirketleri Tlos’a uğramadan geçmiyor. Eğer bir tur ile geziye çıkarsanız Tlos’u daha iyi tanıma fırsatınız olacaktır.

  Kaya mezarlarıyla ünlü Tlos, görkemli duruşu ve zerafeti ile ziyaretçilerini bekliyor.

Not: Büyütmek istediğiniz fotoğrafın üzerine tıklayınız.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Zorluklara Karşı Kendini Ateşle
Zorluklara Karşı Kendini Ateşle

  Denizli'den Samsun'a gitmek için düştüm yollara. Epey uzun yolum. Dile kolay tam on beş saat. Nasıl geçecek vakit? Seyahat...

Kapat