nuManaGa.com

TDK’ye İyi Not Verdim

Benim iyi not vermemin Türk Dil Kurumu’nun umrunda olmadığını çok iyi biliyorum. :) “Ne notu bu?” diyorsunuz değil mi? Başlıyorum…

Mevzu güzel dilimiz olunca oldukça hassasımdır. Bazı yabancı kelimeleri Türkçe karşılıkları ile yazmadığım doğru.Saçmalamamak için kimi kelimeleri orijinal yazılışları ile kullanmaktayım.Keşke herkes sadece birkaç kelimeyi yanlış yazsa,kullansa,okusa…

Şimdi gelelim Türk Dil Kurumu’na neden not verme gereği duyduğuma.Aslında not vermek işin esprisi. Bu yazıda www.tdk.gov.tr internet adresini tanıtmak amacındayım.

Gogıl’da en çok aranan kelimelerin başında “Online Türkçe Sözlük” vb. kelimeler gelmekte.Bu sevindirici.Demek ki doğru bir şeyler öğrenmek isteyen kişiler var.İşte bu arkadaşlarımıza tavsiyem: www.tdk.gov.tr.

Türk Dil Kurumu’nun hazırladığı bu geniş içerikli ve kullanışlı sayfada Türkçe ile alakalı hemen hemen her konuyu bulabilmektesiniz. Sözlükler,yazım kılavuzu,dilbilgisi kuralları ve daha fazlası… Sayfadaki bağlantılara ulaşmak ve de sayfa içinde gezinmek oldukça kolay.Kimi sayfalar karışık olur,yorar bilirsiniz. Tdk.gov.tr sayfasında her şey yerli yerinde ve rahat ulaşılabilir durumda. Zaten iyi not vermemin en önemli nedeni de budur diyebilirim.

Türkçe ile ilgili bir konuda aklınıza bir şey takıldığında Gogıl’da aramanıza,sayfa sayfa gezmenize gerek yok.Tek adres aklınıza takılan her şeyi çözmeye yeter.Hatta bilmediğiniz birçok şeyi de bu internet sayfası sayesinde öğrenebilirsiniz.

http://www.tdk.gov.tr bağlantısı ile sayfaya ulaşabilir ve de Türkçe ile ilgili her konuda birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
mektup
Mektup Nedir? Nasıl Yazılır?

Mektup, uzakta bulunan herhangi bir dosta, yakına veya kamu kuruluşlarına gönderilen ya da kamu kuruluşları arasında haberleşmeyi sağlayan bir yazı türüdür....

Kapat