nuManaGa.com

Tartışmak

  Tartışmak güzel şeydir. Farklı fikirlerin, zıt kutupların ortaya konup irdelenmesi çok hoştur. Tabi zıt kutup ve fikir sahipleri tartışmayı biliyorlarsa… Bağırarak, yererek, üzerek neye varılabilir? Zaten bunlar olduğunda adı tartışmak olmuyor ki! Mesela bağırmak… Karşısındakini dinlemeye, farklı fikirlere tahammülü olmayanlar kendi fikirlerini bağırarak anlatıyorlar. Ne tat ne tuz bırakıyorlar. Üzmek… Karşısındakinin fikirlerinden çok zaaflarıyla ilgilenenler, “Bu yüzden böylesin…” ile başlayan sevimsiz cümleler kuranlarlardan nasıl seviyeli tartışmalarını bekleyebilirsin ki?

  Ve yermek… Seviyeli tartışmaları bile bitiren cümleler vardır. “Sen ne bilirsin?”, “Benden iyi mi bileceksin?”, “Sen daha ne gördün ki?”, “Bilmiyorsun konuşuyorsun.” gibi. Zaten tartışmalarda “sen” ile başlayan cümleler kullanıldığında orada bırakmalı, durmalı, yutkunmalı… Çünkü başında “sen” var ise birkaç cümlenin, saldırı kaçınılmaz demektir.

  Tartışmak, farklı fikirler hakkında yorumlarda bulunmak, değişik düşünceleri olanlara katkı sağlamak güzel şeydir. Tüm bunların temelinde “ben” ile başlayan cümleler yatar. “Anlatabiliyor muyum?”, “İzah edebildim mi?” gibi. Ben dili ile kurulan cümlelerin ördüğü tartışmalar daha kalitelidir, seviyelidir ve yararlıdır.

  Yazdıklarım bildiğimiz şeyler değil mi? Peki kaçımız tartışırken bunları göz önünde bulunduruyoruz? Önemli olan bilmek değil, uygulamak! Seviyeli bir tartışma ortamı çok şey öğretir. Kıymetini bilene!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Fırtına
Fırtına

  Şampiyonlar Ligi'ne katılacağı kesinleştiğinde bir dünya kişi boş sözlerle yerdi. Medya, taraflı yazarlar yerden yere vurdu. Yapamazlar, sıfır çekerler......

Kapat