nuManaGa.com

Tanpınar’ın Bütün Şiirleri

  Bir şairin, bütün şiirlerini bir araya toplayarak okurların beğenisine sunmak büyük bir hizmettir. Son yıllarda bu hizmeti veren yayınevlerinin sayısı arttı. Hayatta olmayan nice şairimizin enfes mısraları tek kitapta toplanarak şiirseverlerle buluşmakta. Hemen her şair için artık böyle bir çalışma yapılıyor. Tek kitap vasıtasıyla bir şairin kaleminden çıkan tüm mısraları kucaklamak gerçekten müthiş bir duygu.

  Bütün şiirlerin toplandığı kitapların olumlu yanları olduğu gibi olumsuzlukları da var. Bu olumsuzlukların başında şairin diğer kitaplarının maziye terk edilmesi geliyor. Mesela Tanpınar’ın Şiirler adlı kitabını bulan, gören, okuyan, duyan var mı? Çok az kişi bilir bu kitabı. O kitap ne yazık ki unutuldu. Çünkü bütün şiirler bir eserde toplandı. Bazı olumsuzluklar dışında bütün şiirlerin bir arada olması özellikle edebiyatçılara kolaylıklar sunmakta.

  Bütün şiirler mevzuuna ait birkaç sözden sonra gelelim Tanpınar’ın Bütün Şiirleri’ne. Çok yönlü sanatçı kimliğiyle edebiyatımızın unutulmaz isimleri arasında yer alan Ahmet Hamdi Tanpınar’ın tüm dizelerinin bir araya getirildiği Bütün Şiirleri adlı eser Dergah Yayınları aracılığıyla şiirseverlerle buluşmakta. Müthiş dizelerin bulunduğu kitabı hazırlayan ise araştırmalarıyla Türk edebiyatına önemli katkılar yapan İnci Enginün.

  Kitap altı bölümden meydana geliyor: Şiirler, Eşik, Zaman Kırıntıları, İnsanlar Arasında, İlk Şiirler ve İlk Şekiller, Yayınlanmamış ve Bitmemiş Şiirler, Mısralar. Altı bölüme yayılan onlarca mısrada Ahmet Hamdi Tanpınar’ın duygularını, hakikati arayışlarını, sonsuzluğa kavuşma arzusunu, zamanı odağa alışını görmekteyiz.

  Yazının girişinde bütün şiirlerin bir araya gelmesinin olumsuzluğundan bahsetmiştim. Yeri gelmişken olumlu yanını da söyleyeyim. Bir şairin bütün şiirlerinin toplandığı eserlerde hiç görülmeyen, bilinmeyen, yayımlanmayan dizelerin yer alması gerçekten faydalı. Kısacası bu tarz eserler şairin ilk denemelerini, zamanla nasıl yükseldiğini, şiirinin hangi evrelerden geçtiğini görme şansını veriyor. Tanpınar’ın Bütün Şiirleri de öyle. Bu kitap vasıtasıyla güçlü bir şair olan Tanpınar’ın şiir yolculuğuna katılabiliyoruz.

  Çok güzel mısralar var eserde: “Dönmeyen gemiler olduk açıktan / Adımızı soran, arayan var mı”, “Varsın baş ucunda gezinsin dursun, / Zalim iğvaları bir susuzluğun…” gibi. Ve müthiş şiirler kucaklıyor bizleri: Ne İçindeyim Zamanın, Son Yağma, Akşam, Her Şey Yerli Yerinde… Ben etkilendiğim, incelediğim, ezberlediğim ve her okuyuşumda ebedi yolculuğa hasret bir şairin duygularını paylaştığım Rıhtımda Uyuyan Gemi’den bir dörtlük paylaşmak istiyorum:

“Yırtılan yelkenler gibi

Enginle baş başa kalsak

Ve bir şafak serinliği

İçinde uykuya dalsak.”

  Tanpınar’ın ölümsüz mısralarını avucunda tutup, gözleriyle yüreğine ulaştırma şansına erişmek isteyen okurlar; bir şiirsever olarak samimiyetle söylüyorum: Çok şey kazanacaksınız!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Provokasyon Nedir?
Provokasyon Nedir?

  Provokasyon nedir? Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünün söylediğini aktarayım öncelikle: Kışkırtma. Peki kimler insanları kışkırtır? Elbetteki amacı doğrultusunda düzen kurma...

Kapat