nuManaGa.com

Tam Bir Rezalet!

  2010 ylında yapılan sınavlara karışan hileler henüz çözülmemişken 2011 yılının ilk aylarında yeni bir sınav rezaleti ile baş başa kalıverdik. Efendim malumunuz yapılan bir sınavda birçok insan tüm soruları doğru cevaplayarak rekor kırınca “Ne oluyor lan!” demiştik. Üzerinden çok geçmedi bu olayların. Adamakıllı bir şey yapıldı mı? Hayır. Bazı kurumların ismi değişti, hileler engellensin diye isme özel kitapçık uygualamasına geçildi falan… Peki ne oldu? Yine hile yapıldı, sahtekarlık oldu, milyonlarca kişinin hakkı yenildi. Bunlar kimin umurunda? Kılıf bulunur nasıl olsa…

  Güzel ülkemin kurumları neden sınav yapmayı beceremiyor? Her sınavda farklı bir skandal yaşanıyor. Ülkemizde onlarca sınavda sorun çıktı ve nedense hala gerçekçi bir önlem alınmıyor. Hayatlarını bu sınavlara bağlayan insanların halini düşünen var mı? Hak ve hukuku çok önemseyen yöneticilerimizin neden sesi çıkmıyor?

  Sınav yapmayı mı beceremiyoruz? Yoksa bu işte bir kasıt mı var? Kimseyi töhmet altında bırakmak değil amacım fakat bu kadar şeyin tesadüf olması imkansız. “Kişiye özel kitapçığa geçtik ya…” demesin kimse… Bu uygulama kopyayı ve hileyi engellemez. Aksine daha da artırır. Neden mi? Eğer soruların basıldığı ve gönderildiği merkezden hile işlerine karışanlar varsa kitapçıklara istedikleri gibi hükmedebilirler. Tanıdığına, sevdiğine kısacası istediği kişiye onun anlayacağı türden kitapçık yapabilir yapmak isteyenler… Cevapları koyu yazar, doğru şıkkın yanına nokta koyar ya da son YGS’de olduğu gibi bir şifre geliştirir. Yani bu işe hile karıştırmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürülmüş oldu yeni uygulama ile. Tekrar soruyorum kimin umurunda bu olanlar? Kimsenin umurunda olmadığı şu açıklamadan belli: “Biz medyaya farklı kitapçık verdik, öğrencilerin kitapçıklarında problem yoktu…” İşte bu kadar!

    Demokratik diye kimilerinin bayıldığı ülkelerde böyle skandallar yaşandığında bakanlar, müdürler istifa ediyorlar. Ülkemizde ise çok rahat karşılanıyor skandallar. Yöneticilerimiz iğneyi kendilerine hiç batırmıyorlar ve sıradan bir şey olmuş gibi açıklamalar yapıyorlar.

  Kurumların, sınavların isimlerini değiştirerek bir yere varılacağı yok! Bu sınavlara hile karıştıran çiyanları içeri tıkmadıkça ve köklü değişiklikler yapılıp önlemler alınmadıkça gelecek yıllarda yapılacak sınavlarda da bu tarz şerefsizlikleri ne yazık ki göreceğiz. Bu konuya uygun olduğunu düşündüğüm bir şiirimle bitirmek istiyorum:

Bakanlar, başkanlar, müdürler…

Hey gidi hey! Neredeler?

Var mı geleceği umutla bekleyenler?

Yok yok! Daha neler…

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , ,
  1. Serdar diyor ki:

    bende bu sınavda mağdur birisi olarak sonuna kadar kınıyorum.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İsrafil Deresi
İsrafil Deresi / Denizli

Denizli sınırları içerisinde birbirinden güzel mekanlar bulunmakta. Antik şehirlerin yanı sıra doğa ile iç içe vakit geçirilebilecek yerlerin sayısı da...

Kapat