nuManaGa.com

Tam Bir Açık Hava Müzesi: Floransa

Hangi gezi sitesine yolunuz düşerse benzer başlığı göreceksiniz: Açık hava müzesi. Doğru, giden herkes haklı. Floransa heykellerin şehri, Floransa insanın nereye bakacağını şaşırdığı şehir, Floransa her an heyecanlandıran kent… Sokaklar, meydanlar müthiş eserler ile dolu ve işte bu sebepten tam bir açık hava müzesidir bu tarih kokan İtalyan şehri.

Floransa’yı Türk halkı Fatih Terim ile tanıdı. Terim, Fiorentina’nın başına geçince haberdar oldu birçok kişi bu güzide kentten; fakat bugün durum farklı. Sosyal medyanın, gezi bloglarının gücü Floransa’nın tam bir tarih kenti olduğunu her fırsatta gösteriyor insanlara.Heykellerin şehridir Floransa.

Gez gez bitirilemeyecek bir şehir Floransa. Tur ile gitmenin zaman açısından dezavantajı da eklenince hızlandırılmış ve yeterince doyulamamış bir gezi oluyor ne yazık ki. Tavsiyem şudur: En az dört gün ayırın Floransa’ya.

Floransa’ya vardığınızda kendinizi bir film platosunda hissedeceğinize şüphe yok. Öncelikle hayret edeceğiniz şey bunca tarihi yapının, heykelin nasıl korunduğu olacak. Haklısınız, haklıyız. Öyle bir korumadan bahsediyoruz ki dönem dönem değişimi çıplak gözle takip etmek bugün de mümkün.

Signoria Meydanı ve Davut Heykeli

“Peki Floransa’da nereleri gezelim?” sorusuna yanıt vermeye başlayalım yavaş yavaş. İlk adresiniz Signoria Meydanı (Piazza Del Signoria) olmalı. Birçok ünlü heykeltıraşın eserlerinin sergilendiği bu meydan size birçok konuda kılavuzluk edecektir. Burada ilk gözünüze çarpan “Davut Heykeli” olacaktır. Bu heykel kopyadır. Aslı Floransa Akademisi’nde sergilenmektedir. Devasa bir yüksekliğe ve ince bir işçiliğe sahip bu heykelin biraz ilerisinde deniz tanrılarının süslediği Neptün Çeşmesi yer alır. Bu meydan bir dönem devletin yönetim mekanizmasının burada bulunmasıyla da ayrıca öne çıkar. Yönetim demişken yine burada bulunan Vecchio Sarayı’na değinmek gerek. Uzun yıllar devlet yönetiminde etkili olan bu saray çeşitli eklemeler ve restorasyonlar ile günümüze dek görkemli görüntüsünü korumayı başarmış. Bugün ise belediye binası olarak hizmet veriyor.

Floransa'da.

Floransa günümüzde de sanat şehri. Pitti Sarayı sanat faaliyetlerinin yoğun olduğu yerlerden biri. Rönesans Dönemi eseri olan Pitti Sarayı, bugün içinde galeriler, sahneler, müzeler barındırmakta ve sanat tutkunlarına kucak açmakta.

Bir de Doumo Meydanı var. Burada Douma Katedrali’nin görkemine, sanatın mimarinin kaderine bıraktığı etkiye tanık olmak gerek. Gözler kamaşıyor ve inanın sanata duyduğunuz saygı (varsa) katlandıkça katlanıyor. Çan Kulesi ve Vaftizhane bu küçük meydanda görme şansını yakalayabileceğiniz diğer yapılar.

Meydan ve İnsanlar

Gelelim şehrin simgesi diyebileceğimiz Arno Nehri’ne. Şehrin içinden tüm gizemiyle sessizce akan bu nehrin üzerinde Ponte Vecchio yer alır. Eski Köprü olarak da adlandırılır. Uzun yıllar işgallere, savaşlara sahne olan Floransa’da nice komutan bu köprüyü patlatmaya kıyamamış, emirleri uygulamamıştır. Düşünün ki sanat eserlerine savaşta bile değer veren vicdanlar var. Ya bugün?

Ve heykeller tarihi anlatır sokak sokak.

Donatello’yu bilenler bilir. Bu başarılı sanat adamının eşyalarından kalanları görmek arzusunda olanlar San Lorenzo Bazilikası’na, dondurma yemek ve güzel kafelerde oturarak gökyüzünü koklamak isteyenler ise Cumhuriyet Meydanı’na (Piazza Della Repubblica) uğrayabilirler.

Arno Nehri

Görmeyi isteyip de göremediğim bir mekanın adını da vereyim hemen. Buraları sizler benim yerime de geziverin. Bunların ilk Boboli Bahçeleri. Dünyanın en ihtişamlı bahçelerinden biri olan Boboli’yi göremedik ama unutmadık. Elbet yolumuzu düşüreceğiz.

Floransa'ya veda fotoğrafıdır.

Aslına bakarsanız kısa bir Floransa yazısı yazmak zorundayım, çünkü ciltler dolusu yazsak bitiremeyeceğimiz bir şehirden bahsediyoruz. Havasını soluyunca, heykellerle bakışınca, katedral duvarlarındaki ince işçiliğe dokununca anlamlandırmanın tadı inanın bir başka. O zaman gereklilik kipiyle çekimlenmiş bir cümle ile bitireyim: Mutlaka Floransa görülmeli.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Jan Dark
Jan Dark

Sahne insanın gözüne nice güzellikler sunar. Göz dediğiniz sandıktır. Bu güzellikleri saklamakta pek ustadır. Keyfi de tam buradadır. Gözün yalnızca...

Kapat