nuManaGa.com

Tahir Sami Bey’in Özel Hayatı

Tahir Sami Bey'in Özel Hayatı  Mustafa Kutlu eserlerine olan düşkünlüğümü yedi cihan bilir. Sır, Bu Böyledir, Uzun Hikaye, Ya Tahammül Ya Sefer… Üstadın üslubu, dili ve yaşamın sorgulanmasına katkı sağlayan cümleleri beni yakaladığı günden beri bırakmıyor. Mustafa Kutlu, öykümüzün zirvesindeki isimlerden biri ve usta yazarın başarısı gerçek bir emeğin ürünü. Yazdığı her kitabı okumayı kendime görev edindiğimi belirtmek isterim.

  Sırada Tahir Sami Bey’in Özel Hayatı var. Kutlu’nun ilk baskısı 2009 yılında yapılan eseri bir insan hikayesini ulaştırıyor bizlere. Eserin adı özetliyor her şeyi. Bu eser Tahir Sami Bey’in hayatını sunuyor okuyuculara.

  Tahir Sami Bey bir garip adam. Arşiv memuru, bekâr, ciltçi, köy kitaplarından oluşan nadide bir kütüphanenin sahibi… Anlatıcımız tesadüf eseri tanışıyor onunla. Eski yapılara olan hayranlığı vesile oluyor Tahir Sami ile karşılaşmasına. Gel zaman git zaman ahbaplık artıyor. Kısa zamanda çok şey paylaşıyor anlatıcı ve Tahir Sami. Sonra anlatıcı, Tahir Sami’nin hikayesini yazmaya karar veriyor. İstemiyor Tahir Sami; fakat anlatıcımız ısrarlı. İkna ediyor Tahir Sami’yi ve başlıyor esas hikaye. Tahir Sami’nin dedesini, anasını, babasını, ablalarını, çocukluğunu, hobilerini tanıyoruz. Sıradan bir adam Tahir Sami. Sokaktaki milyonlarca insan gibi. Kendine has tek özelliği köy kitapları koleksiyonu…

  Kutlu’nun bu kitabında farklı bir anlatım tarzı var; postmodern dediklerinden. Hikayenin içinde bir anda Tahir Sami’nin tekzipleri karşımıza çıkıyor. Anlatıcı bazen okuyucuyla konuşuyor. Kutlu’nun okuduğum diğer kitaplarında karşılaşmadığım hususlar bunlar. Bir Kutlu tutkunu olan bendenize belki kızacaklar; fakat söylemeden edemeyeceğim. Bu eser Kutlu’nun Bu Böyledir, Uzun Hikaye, Sır gibi kitaplarının çok gerisinde.

  Dergah’ın okurlar ile kucaklaştırdığı Tahir Sami Bey’in Özel Hayatı, kitaplara aşık bir adamın hikayesini getiriyor bizlere. “Kitaplara tutkun olan başka aşk tanımaz.” derler ya; Tahir Sami’yi tanıyınca anlıyor insan. Okumalı ve tanımalı kitaplara tutkun bu adamı.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Attila
Attila

  Tarihi romanlar raflarda epey yer kaplamakta. Bunca kitabın arasından değerli olanı seçmek önemli. Çünkü bu alan hem çok seviliyor...

Kapat