nuManaGa.com

Tablet Kime Gerek?

  Eğitim sistemimizde köklü değişiklikler yapılmakta. Kök dahi sökülecek; o derece! 4-4-2, 3-5-2 gibi çeşitli varyasyonların deneneceği artık kesinleşti. Hiçbir pilot uygulama olmadan bu kadar kesin değişikliklerin yapılması bakalım gelecek günlerde bizlere nasıl yansıyacak… Gelelim asrın projesi olan tablet dağıtımına. Efendim, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine tablet dağıtmak ne gibi sonuçlar doğurur?

  Mesele teknoloji olunca çok iyimseriz millet olarak. Alalım, verelim, kullanalım… Tamam da teknolojiyi yerinde kullanmadıktan sonra ne anlamı var? Eğitimde teknoloji olmasın gibi bir şey demiyorum. Dozunu ayarlamak gerek. Yoksa bir nesil heba olur gider.

  Tabletler dağıtılınca PISA testlerindeki başarımız artacak mı? Okula gönderilmeyen çocuk sayısında azalma olacak mı? Okulsuz köylere okul yapılacak mı? Taşımalı eğitim denen illetin sonu gelecek mi? Öğretmenlerimiz atanacak mı? Tepeden inme müfredatın getirisi saçmalıklar ayıklanacak mı? Hayır! Yani tablet muhabbetinden önce halledilmesi gereken binlerce sorun var. Eğitim alanındaki sorunları çözmek için kafa yormak ve projeler üretmek gerek. Tablet mablet hikaye…

  Tabletler çocukların eline geçtiğinde ne olacak? Ben söyleyeyim: Zaten teknolojiye aşırı bağımlı yetişen yeni nesil, kitaplardan daha da uzaklaşacak. Kütüphaneler bir zaman sonra gereksiz yerlermiş gibi algınacak. Günümüzde ansiklopedilere olan ilginin yok denecek kadar azaldığını düşünürsek, benzer bir sonun kütüphaneleri de beklediği aşikar. Ben yarar göremiyorum kısacası. Gören söylesin lütfen!

  Ve aslında tablet bilgisayarlar kimlere lazım? İlköğretim yahut ortaöğretim için bu kadar masrafı göze alanlar, neden üniversite öğrencilerini muaf tutmaktalar? Hocaların projeler, sunumlar, ödevler, bilgiler ve daha neler neler istediği üniversite öğrencilerine tablet bilgisayarlar dağıtılması daha yararlı olmaz mı?

  Bence tablet bilgisayarların küçücük çocukların elinde olması gereksiz. Eğer gerçekten yarar sağlaması istiyorsa devlet büyükleri, versinler üniversite öğrencilerine. Ancak o zaman işe yarar bir hareket yapılmış olur.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Yokuş Yukarı
Yokuş Yukarı

  Son yıllarda hatıra kitapları yok satıyor. Yazarları yakından tanımak isteyenler, sanatçıların gözünden farklı sanatçıları ve sanat ortamını görmeyi arzulayanlar,...

Kapat