nuManaGa.com

Suyu Çıkmış

  Türkçe önemli, yabancı kelimelerin saldırılarından korunmalı, Türkçenin geleceği yasalar ile güvence altına alınmalı… Bu ve benzeri cümleleri duymayan, kurmayan var mı topraklarımız üzerinde? Peki herkes bu cümleleri kurarken neden değişen hiçbir şey yok? Yazıktır! Türk oğlu kendi dilini kullanmaz ise nasıl sonraki nesillere aktarılır bu dil? Mümkün değil. Özellikle turistlerin akın ettiği şehirlerde Türkçe adına bir şey görmek neredeyse imkansız. Para uğruna dilimize silah çekmek bu toprağın evlatlarına yakışmıyor. İsimler Türkçe olsa kazanılan para azalacak sanki. Hikaye…

  Bu yazıyı tatil için bulunduğum Fethiye’den yazıyorum. Çalış’ta konaklıyorum ve güzeller güzeli Fethiye’nin tadını çıkarıyorum. Her şey çok güzel fakat sanki yabancı bir memlekete gelmiş gibiyim. Çalış’ta Türkçe tabela görmek ne yazık ki mümkün değil. Her yer yabancı ve garip isimlerle dolu. Çay bahçeleri, kafeler, lokantalar, marketler… Hepsinin adı İngilizce. Yabancı turistlerin uğrak yeri olması her şeyin onlara göre düzenlenmesi anlamına gelmemeli. Gelin de anlatın… Kimsenin umrunda değil. Otellerine otel, pansiyonlarına pansiyon eklemek için uğraşıyor herkes.

  Çoğu şeyde olduğu gibi yabancı levha olayında da yanlışlar yapmaktayız. Yanlışlarımız çok büyük! Suyunu çıkartmışız! Yemek adlarını, fiyatları yabancı bir dilde yazmak yeterliyken dükkanların isimlerine varana dek yabancılaştırmışız. Ne yani şimdi şirin mi olduk? Yabancı turistler bayıldılar mı bize? Ağzımıza bal çalarlarsa yani 2 kuruş fazla cebimize girerse çok mu mutlu olacağız? Her şeyi geçelim. Bu kadar ucuz icraatlara ne gerek var? Mekanın ismi Türkçe diye kimse müşteri kaybetmez turistlerin sık ziyaret ettiği yerlerde. Üzülerek söylüyorum Çalış’taki zihniyet yukarıda bahsettiğim yanlışın esiri olmuş durumda.

  Fethiye Belediyesi bu duruma neden göz yumuyor? Niçin bir yaptırım uygulanmıyor, önlem alınmıyor? Neredeyse Türkçe hiçbir şey yok güzelim şehirde. Bu çok acı bir şey. Vatanımın toprağında gözlerim körmüş gibi geziyorum. Gördüğüm hiçbir şey dilime, kültürüme ait değil. Daha kötü ve üzücü ne olabilir?

  Türkçe bizim her şeyimiz. Üç kuruş için dilimize kurşun sıkanlara yazıklar olsun. Belediyeler, valilikler, kaymakamlıklar, kültür ile alakalı kurumlar… Elinizi çabuk tutun ve bu yağmaya bir son verin. Yoksa gelecek günler çok büyük sıkıntılara gebe.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Paintball Keyfi
Paintball Keyfi

  Kuracaksın takımını, alacaksın silahları, çıkacaksın sahaya, göstereceksin kendini... Mücadele vereceksin, aklını kullanacaksın, stratejiler üreteceksin... Öyle kara kuru sıkmak yok....

Kapat