nuManaGa.com

Susmak Taraf Olmaktır!

  İnsanlar susmamalılar… Mesele her ne olursa olsun içinden geçenleri, dudaklarının ucuna gelenleri söylemeliler. “Tarafsızım.”, “Arada kalırım.”, “Ben karışmayayım.” gibi cümleleri rota kabul edenler kaybedenin en önde gideni, yalancının en hasıdır. Duygusuzdur susan, yitiktir. Yüreği yoktur, korkuları vardır. Hayatını insanlara göre şekillendirir. Sanırsınız ki sessizdir, sakindir, iyidir… Değildir, hiçbir şey değildir! Dili yokmuş gibi davrananlar, insanların emirleri altında yaşayanlar, üçüncü şahısların duyguları ile teselli bulanlar, adam gibi yaşamaktan bihaber olan insanlar değil midir?

  Krallar kan kustururken boyun eğip susmak reva mıdır? Tanklar, tüfekler konuşurken dillerin harflere küsmesi kabul edilebilir mi? İnsanlar acı çekerken, zalimler gökleri kara bulutlar ile boyarken sessiz kalmak, zalimin tarafında olmaktır.

  Her gün yeni bir yer satılırken, amacının ne olduğu belli olmayanlar başta tutulurken, sansürün keskin bıçağı kitaplıkları doğrarken susmak aymazlık değil de nedir? Aymazlar korkaktır ve korkaklar her zaman haksızın tarafındadır.

  Sınav soruları yandaş kardeşlere peşkeş çekilirken, sehven ve hile gençlerimizin hakları zapt edilirken, son 8 yılda onlarca sınavda kasıtlı kusurlar gözümüze gözümüze batarken, gencecik insanlar coplanırken susmak, bu mezalimlerin karşısında olmamak nasıl açıklanabilir? Böyle bir noktada nefessiz kalmak, sehven masalına kanmak, gençlerin hayallerini yıkanlarla aynı safta olmak değil midir?

   Birileri dünyanın polisliğini yapmaya başlayıp ülkemizin sorunlarına ithal koordinatörler atıyor… Bu halkımızın, vekillerimizin iradesini hiçe saymaktır yanılıyor muyum? Peki pervasızca davranan birilerine ses etmeyen vekiller aslında o birilerinin tarafında yer almış olmuyorlar mı?

   “Dostuz, kardeşiz…” ile başlayan cümleler kurup, bir kız görünce kendinden geçenler… Ve bu kız yalanlarla yoğurduğu cümlelerle dostuna, kardeşine saydırırken başı önde üç maymunu oynayanlar tarafsız mıdır? “Ben konuşmadım, araya girmedim…” demenin anlamı var mıdır? Yalanların, iftiraların içinde kendi ismi geçerken ses çıkarmayıp “Hayır! Ben öyle bir şey demedim ki…” deme cesaretini gösteremeyenler acınacak haldedir, kukla olmuş ve tarafını seçmiş demektir.

  Haksızlıklara, yalanlara, zalimlere, iftiracılara, yağmacılara karşı tepki göstermemek onlarla aynı sofraya oturmak demektir. Sözün özü: Susmak taraf olmaktır!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Dış Göçlerin Nedenleri ve Kültürel Alandaki Etkileri
Dış Göçlerin Nedenleri ve Kültürel Alandaki Etkileri

  Araştırmalara tam gaz devam! Daha önce sizlere iç göçlerin nedenlerinden ve kültürel alandaki etkilerinden bahsetmiştim. Bu yazımızda yine göç...

Kapat