nuManaGa.com

Sözcükler

  Şairlerin “bütün şiirleri” serisi çıkaran yayınevlerini gönülden kutluyorum. Bu gerçekten büyük bir hizmet. İşte “bütün şiirleri” adlı kategoride yayınlanan nefis bir eser daha: Sözcükler. Romanları, tiyatro oyunları, denemeleri ve çevirileriyle edebiyatımızın çok yönlü isimlerinden biri olan Melih Cevdet Anday’ın bütün şiirleri, Sözcükler adlı eser vasıtasıyla şiirseverlerin yüreklerine konuk oluyor.

  Titizlikle hazırlanan eserde Melih Cevdet Anday’ın kitaplarındaki şiirlerinin yanı sıra, kitaplarında bulunmayan şiirleri de yer almakta. Dergilerde kalan yahut hiç yayınlanmamış enfes şiirleri, Sözcükler adlı eser vasıtasıyla arşivleme imkanı buluyoruz.

  Servet-i Fünun, Varlık, Garip gibi önemli dergilerde boy göstermiş bir isim olan Melih Cevdet’in şiirlerinde aşk, doğa, felsefe, tarih, hayat; kısacası her şey var. Ukde, Son Liman, Ağız Mızıkası, Mezarlık, Yalan, Şınanay, Gökyüzü Haritası, Yeni Bir Dünya, Yıldızlar… Yüzlerce Melih Cevdet şiiri tek kitapla elimizin altında. Bu gerçekten müthiş.

  Şimdi benden bir şiir paylaşmamı bekliyorsunuz değil mi? Anlıyorum; bir dörtlüğe de razısınız. Peki kırmayayım sizleri ve usta şairden bir dörtlük paylaşıvereyim:

“Ona bir kitap vereceğim

Rahatını kaçırmak için.

Bir öğrenegörsün aşkı

Ağacı o vakit seyredin.”

Şiirin diğer mısralarını merak edenler üstadın “Rahatı Kaçan Ağaç” adlı eserini okumalılar.

  Edebiyatımızda önemli bir yeri olan Melih Cevdet Anday’ın bütün şiirleri için, Sözcükler adlı güzide kitabı almak gerek. İş Bankası Yayınları etiketiyle piyasada bulunan bu eseri kaçırmayın derim!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ah Facebook Vah Facebook
Ah Facebook Vah Facebook

  Facebook durmuyor! Her gün yeni bir uygulama ile kullanıcılarını şaşırtıyor. Zaman tünelleri, oyunlar, telefon ile güncelleme seçenekleri, kameralı sohbet...

Kapat