nuManaGa.com

Sondan Sonra

Tiyatro, hayatımızın bir parçası olmalı diye düşünmekteyim. İmkan varsa ayda birkaç oyuna gidilmeli. Evet imkan varsa… Ne yazık ki küçük şehirlerimize tiyatro oyunları ya senede bir geliyor ya da hiç gelmiyor. Bendeniz artık bu konuda şanslı bir konuma erişmiş bulunmaktayım. Kocaeli’ye neredeyse her hafta bir oyun gelmekte. Hem de gayet kaliteli oyuncuların rol aldığı önemli oyunlar Kocaeli’deki tiyatroseverler ile buluşmakta.

Daha önce Denizli’de tiyatro sahnesinde izleme fırsatı bulduğum Emre Kınay’ı Sondan Sonra adlı oyunu ile de izlemek nasip oldu. Tiyatro sahnesinde neredeyse yirmi yıla yakındır yer alan Kınay’ın performansı her daim gayet başarılı. Beni asıl şaşırtan ise partneri Ahu Türkpençe’nin müthiş oyunculuğu oldu. Ahu Türkpençe, baskıya maruz kalan bir bayanı canlandırdığı bu rolde adeta devleşiyor. Zaten bu başarılı oyunculukla Afife Tiyatro Ödülleri’nde en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülmüş.

Orijinal adı After The End olan oyunun yazarı İngiliz yazar Dennis Kelly. 2010 yılından bu yana Emre Kınay’ın yönetmenliğinde ülkemizde oynanan bu eserde platonik ve saplantılı bir aşkın meydana getirdiği olayları seyretmekteyiz. Mark, Louise’i evinin altında bulunan sığınağa getirir ve ona bir nükleer saldırı yapıldığını söyler. İkili arasında yaşanan duygusal tartışmalar, yer yer siyasi fikirlerin çarpışması oyunun kırılma anlarını oluşturuyor demek doğru olacaktır.

Tiyatro salonlarını dolu gördükçe mutlu oluyoruz. Kocaeli halkı salonları dolduruyor. Dileriz tiyatrocular tüm şehirlerimize ulaşma imkanı bulur ve tiyatrocularımızın sahneleri hak ettiği değeri görür. Sondan Sonra, eğer şehrinize uğrarsa mutlaka gidin, Emre Kınay ve Ahu Türkpençe, kusursuz performanslarıyla sizleri de büyüleyeceklerdir.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
teksenkoyu
Teksen Gölü / Kocaeli

Kocaeli'ye atandım atanalı öyle çok gezdim öyle çok gördüm ki yaz yaz bitiremeyeceğim herhalde. Birçok farklı şehrin yanı sıra Kocaeli...

Kapat