nuManaGa.com

Sır

  Mustafa Kutlu, modern Türk öyküsünün en önemli isimlerinden biridir. Şiirsel anlatımı, hayatın şah damarından seçtiği konular onu farklı ve özgün kılan özelliklerinden sadece birkaçıdır. Birçok öykücünün etkilendiği ve cümlelerinden feyz aldığı usta yazarın basılmış bulunan yirmi iki öykü kitabı bulunmaktadır. Neredeyse her eserine yansıyan manevi unsurlar, onun öykülerindeki derinliğe giden yoldur.

  Mustafa Kutlu’nun yirmi iki öykü kitabından biri olan Sır’dan bahsetmek istiyorum sizlere. İlk kez 1990 yılında yayımlanan Sır, alışılmışın dışındaki kurgusuyla ve barındırdığı derin manalarla farklı kapılar açıyor okuyanların önünde. Gariban ve dürüst bir rençberin tarikatın başına geçmesinin ardından gelişen olaylar birbiriyle bağlantılı sekiz öykü ile birlikte sunuluyor: Sır, Tarihin Çöp Sepeti, Politik-Vizyon, Her Ne Var Alemde, Aramakla Bulunmaz, Mürit, Satılık Huzur ve Cüz Gülü.

  Eserin genelinde “değişim” ve “dünyaya arzularından kurtulma” konuları irdeleniyor. Tarikatın başına geçen rençber ile bir zamanlar toprağı avuçlayan rençber arasında fark var mı? Tekkeye gelenlerin tümü gönül gözünü açma gayretinde mi? Sır ile başlayan ve Cüz Gülü ile noktalanan eserde, sadece zamanın getirilerine uymak zorunda kalan bir insanın değil; bir tarikatın da öyküsünü bulmaktayız.

  Birbiriyle bağlantılı sekiz öykü olduğunu söylemiştik. Her öyküde farklı karakterler karşımıza çıkmakta; fakat her karakterin yolu tekke ile kesişmekte. Başka gözlerden görüyoruz değişimi ve dünyaya olan düşkünlüğü. Sır’da tekkenin başına geçen, değişime ve dünya malına istek duyanların arasında kalan, postu devralan rençberin; Tarihin Çöp Sepeti’nde menfaatlerin nelerin önüne geçtiğini gösteren bir gazetecinin; Politik-Vizyon’da siyaset ile tarikat ilişkisinin ayrıntılarını görmemizi sağlayan bir milletvekilinin; Her Ne Var Alemde öyküsünde dünya malından ve tutkunu olunan şeylerden vazgeçilebileceğini gösteren bir akademisyenin; Aramakla Bulunmaz’da alkol belasından tekke vesilesiyle kurtulan bir esnafın; Mürit’te dünya malının cazibesine kapılmamış, sermayesi saflık, dürüstlük olan ve efendisine ulaşmayı arzulayan gerçek bir müridin; Satılık Huzur’da yıllar sonra yurduna dönen ve değişimi tüm çıplaklığıyla gören İlhan’ın; Cüz Gülü adlı öyküde de geçmişini sorgulayan “Efendi” nin hikayesiyle buluşmaktayız.

  Sır, çabucak değişen hayatın ve yitirilen manevi duyguların odağa alındığı “gerçek” bir eser. Mustafa Kutlu bu eserde bir sır vermiyor; gittikçe sırra karışan değerlerin portresini çiziyor. Defalarca okunabilecek bir kitap Sır. Her okuyuşta farklı manaların şifrelerine ulaşılacağı aşikar.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Zamanında
En Sevdiğim Şarkı

  "En sevdiğin şarkı ne?" diye sorsalar; ben: İşte bu derim! "En sevdiğin şarkı nedir?" diye sordular bana. Ben işte...

Kapat