nuManaGa.com

Şimdi Sevişme Vakti ve Diğer Şiirleri

  Derler ki her öykücü şiir erbabıdır; hatta bazı kimseler öykücüleri şair olarak addeder. Öyle midir? Bilemem; fakat öykünün şiirsel dilini göz önünde bulundurduğumuzda bazı ipuçlarının bize göz kırptığını görürüz. İşte bir öykücü: Sait Faik Abasıyanık. Ve öyküleri ile tanıdığımız, çok sevdiğimiz; hikayelerini okumaya doyamadığımız sanatçının şiirleri: Şimdi Sevişme Vakti, Karlı Hava, Köprü, Bir Aydınlık…

  Türk öykücülüğünün zirvedeki ismi Sait Faik’in şiirleri olduğunu biliyor muydunuz? Nefis öykülerin yaratıcısı mısralarında da oldukça başarılı. Şiirleri de öyküleri gibi sıcak, samimi, insani ve gerçek. Sevgi, insan, doğa, kuşlar, balıklar, deniz taşıyor yüreklerimize Sait Faik, dizeleri vasıtasıyla.

  Eser üç bölümden meydana gelmekte: Şimdi Sevişme Vakti; Şimdi Sevişme Vakti’nde Yer Almayan, Dergi ve Gazetelerde Yayımlanmış Şiirler; Sağlığında Yayımlanmamış Şiirler. Bu üç bölümde kırk sekiz şiir bulunmakta. Doksan bir sayfalık bu eser YKY etiketiyle raflarda okurları bekliyor.

  Serbest tarzda yazılan şiirler, duygu denizlerinde gark olmuş bir insanın yüreğini gösteriyor okuyanlara. “Çıplak heykeller yapmalıyım. / Çırılçıplak heykeller / Nefis rüyalarınız için…” diyor Sait Faik Şimdi Sevişme Vakti’nde, “Ensesine sokulu / Kamburunu taşıdı / Şu koskoca bavulu / Beş kuruşa taşıdı…” mısralarıyla düşüncelere sevk ediyor sanatçı bizleri, Hamal adlı şiirinde. Ve beni en çok sağlığında yayımlanmamış, sarı kağıtlarda saklı kalmış mısraları titretiyor Sait Faik’in: “Takam bir gün Trabzon’a gidecek Trabzon’a / Yükü kağıt helvası, çukulata, İstanbul yaz kahveleri, çay fincanlarıyla…. Bir Boğaziçi iskelesine yabancı İstanbullu mu olur? / Horayı etmemiş / Trabzonlu mu olur hiç?”

  Duygu, insan; kısacası hayat var Sait Faik şiirlerinde. Ve o sadece bir öykücü değil; bunu açıkça görüyoruz mısralarında.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Fatih-Harbiye
Fatih-Harbiye

  Peyami Safa sadece yazar değil; aynı zamanda bir toplum bilimci. Her eserinde Türk halkının portrelerini gördüğümüz usta yazar, söylemek...

Kapat