nuManaGa.com

Şimdi Ne Yapar?

  Seneler dumanlı dumanlı geçiyor gözlerimin önünden. Aklar düşen sakallarımı okşuyorum ve derin derin iç çekiyorum. Kalbimin en ücra köşesine gömdüğüm zamanlar, yıllar sonra neden düşüverdiniz aklıma? Ben terk etmiştim sizi; bulup yakama yapışmayın diye de çok uzaklara kaçmıştım. Demek buraya kadarmış. Kaderde geçmiş günlerin ızdırabıyla hırpalanmış duyguların esiri olarak kavrulmak da varmış.

  Sofra kurmak, rakıya boğulmak şart oldu. Siz de oturun karşıma terk ettiğim zamanlar. Uzun uzun dertleşelim. Yalnızlıkla baş başa, sessizliğe içiyorum yıllardır. Bu gece onları ekeceğim; gecenin laciverti ile güneşin turuncu ışıkları cenk edinceğe dek sizinleyim eski dostlarım. Oturun! Eskileri biriktirdiğim kitabı alıp geliyorum.

  Şerefe! Geçmişe içiyorum; yani size. Açalım kitabımızı bakalım neler var. “Kitap da ne alaka?” demeyin. Bu kalın kitapta sakladım unutamadıklarımı, eski fotoğrafları, aşk ile yazılmış satırları ve daha fazlasını. Çünkü kimsenin aklına gelmez burası.

  Şiirler, mektuplar, fotoğraflar, kurumuş gül yaprakları… Vay be fotoğrafa bak… Saçlarım varmış o zamanlar. Hey gidi günler hey! Peyami Safa’nın polisiye romanı benim biriktirdiklerim ile tarihi romana dönmüş yahu. Ve… İşte o. Kocaman kahverengi gözler, ışık saçan yüz… Biliyor musunuz; ben hiç bu sayfadan sonrasına geçemedim. Senelerdir bu sayfaya, bu fotoğrafa gelince takılıp kalıyorum. 51. sayfa. O fotoğraf. Şimdi ne yapar acaba? Sormamış olayım bu soruyu! Neyse doldurayım bir kadeh daha. Kitap en iyi dost işte. Geçmişi, güzel zamanları Peyami Safa’nın nefis romanına emanet ettim uzun yıllar boyunca; yani sizi kadeh arkadaşlarım.

  Karanlık ile aydınlık cenge tutuştu; sabah oluyor. Geçmiş, anılar, yaşananlar, Peyami Safa, fotoğraflar, mektuplar, rakı… Yoruldum! Yarın gece devam ederiz; yatıyorum.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Fettah Ağabey On Numara
Fettah Ağabey On Numara

Önceleri farklı şarkıcıların seslendirdiği eserlerde gördük adını. Birbirinden güzel şarkıları dilden dile dolaştı. Sonra çıkardığı albüm ile gönülleri fethetti Fettah...

Kapat