Sıkça Yapılan Yanlışlar

nuManaGa tarafından 14 Temmuz 2010 tarihinde yazılmıştır.

 Güzel dilimizdeki bazı sözcükler yanlış telaffuz edilmekte veya yazılmakta. Hatta kimi zaman yanlış anlamda kullanılmakta. Bu yanlışlıklar ve yanlış kullananlar o kadar arttı ki artık yanlış kullanımları doğru kabul edenler bile var. Dildeki bütünlüğü, inceliği ve kuralları bozan bu yanlış kullanımlar biraz da kolaycılıktan kaynaklanıyor. Yıllardır “yanlız değil “yalnız” diye söyleyip durduk ama hala “yanlız” şeklinde yazan ve telaffuz eden bireyler mevcut. Hem de sayıları oldukça çok ve eğitim ile alakası olmadığı da açık. Üniversite mezunu bir bireyin de bunun gibi basit hataları yaptığını görmekteyiz.

Sık yapılan yanlışlara örnekler verelim ve doğrularının neler olduğunu görelim:

Yanlış yazılan veya telaffuz edilen kelimeler

Logar, riks, rakkam, restorant, rezarvasyon, romörkör, revanş, ra(aa)kım, yanlız, yalnış, yada, herkez, nerde, aksesuvar, intahar, meşkul, hergün, terketmek, farketmek, ön görmek, eşortman, çenber, deynek, traş, kurdela, poaça, orjinal…

Doğru Kullanımları

Rögar, risk, rakam, restoran, rezervasyon, römorkör, rövanş, rakım, yalnız, yanlış, ya da, herkes, nerede, aksesuar, intihar, meşgul, her gün, terk etmek, fark etmek, öngörmek, eşofman, çember, değnek, tıraş, kurdele, poğaça, orijinal…

 Yukarıda en çok rastlanan hatalara değinmeye çalıştım. Tabi daha birçok kelime var yanlış yazılan veya yanlış söylenen. Doğrusunu öğrenmek için bir yazım kılavuzu edinmek yeterli. Herkes hata yapabilir. Bu gayet normal. Önemli olan hataların farkına varabilmek ve hataları düzeltebilmek.

 Son olarak televizyon kanallarına seslenmek istiyorum. Yaptığınız yayınlarda lütfen kullandığınız kelimelerin söylenişlerine ve yazılışlarına dikkat edin. İzleyenlerin birçoğu yaptığınız yanlışları doğru zannetmekte.

  Ayrıca M. Ali Birand, Ömer Üründül gibi konuşmaktan bihaber insanları lütfen dikkate almayın. Devletin televizyonunda konuşuyor Ömer Üründül daha doğrusu konuşamıyor. TRT’ye yorumcu mu yok?

 Her duyduğunuza, gördüğünüze inanmayın. Bir yazım kılavuzu edinin. Eğer yazım kılavuzu yoksa sözlüklerden faydalanabilirsiniz. O da yoksa www.tdk.gov.tr adresini ziyaret edin.

Yazıyı beğendin mi? Durma paylaş!

Bu Yazıları da Görün:

E-mail adresinizi girin ve

yeni yazılardan ilk siz haberdar olun:

Aktivasyon mailini onaylamayı unutmayın.

"Sıkça Yapılan Yanlışlar" adlı yazı 14 Temmuz 2010 tarihinde saat 13:11 sularında "Türkçe/Edebiyat" kategorisinde yayınlanmıştır. Bugün 2.797 kere okunmuştur. Ayrıca henüz yorum yapılmamıştır. Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz.

Yorum Alanı

Bu yazı hakkında bir şeyler söylemek ister misiniz?  Tarihte Bugün

  Arama Kutusu

 • Atatürk Diyor Ki;

  Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa, değişmeyen hakikat, bütün insanlığı şaşırtacak bir hal alabilir.

 • Ortaya Karışık

 • Kaliteyi Ucuza Almak İçin Tıklayın! Çok uygun fiyatlarla bu alana reklam verebilirsiniz.
 • Yeni Yazılar

 • Son Yorumlar

  numanaga: Bilgiler için teşekkürler ...
  Nihadi Önal: Ben 1971- 73 yılları arası...
  Volkan Atabey: agam yine gezisen he :D...
  Jamaica: Teşekkkürler, deneyeceğim....
  Özge: merhaba bu rapor içindekiler...
  kubra: raporlar için teşekkürler ...
  zendaya: çok yararlı bir yazı. teş...
  Kadir Kocaman: Gözümüz saatte söyleştik...
  07genç: proje ödevim için çok yard...
  Ayşenur: kendine aga deditirme...
 • Makineme Takılanlar

  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
  A photo on Flickr
 • Seçmece Konular

 • Anket

  Açılım süreci sizce terörü bitirir mi?

  View Results

  Loading ... Loading ...
Tüm hakları nuManaGa.com'a aittir. İzinsiz alıntı dahi yapılamaz. Lütfen Kullanım Kuralları adlı sayfayı ziyaret ediniz. © 2009-2014 nuManaGa.com™