nuManaGa.com

Sıkça Yapılan Yanlışlar

 Güzel dilimizdeki bazı sözcükler yanlış telaffuz edilmekte veya yazılmakta. Hatta kimi zaman yanlış anlamda kullanılmakta. Bu yanlışlıklar ve yanlış kullananlar o kadar arttı ki artık yanlış kullanımları doğru kabul edenler bile var. Dildeki bütünlüğü, inceliği ve kuralları bozan bu yanlış kullanımlar biraz da kolaycılıktan kaynaklanıyor. Yıllardır “yanlız değil “yalnız” diye söyleyip durduk ama hala “yanlız” şeklinde yazan ve telaffuz eden bireyler mevcut. Hem de sayıları oldukça çok ve eğitim ile alakası olmadığı da açık. Üniversite mezunu bir bireyin de bunun gibi basit hataları yaptığını görmekteyiz.

Sık yapılan yanlışlara örnekler verelim ve doğrularının neler olduğunu görelim:

Yanlış yazılan veya telaffuz edilen kelimeler

Logar, riks, rakkam, restorant, rezarvasyon, romörkör, revanş, ra(aa)kım, yanlız, yalnış, yada, herkez, nerde, aksesuvar, intahar, meşkul, hergün, terketmek, farketmek, ön görmek, eşortman, çenber, deynek, traş, kurdela, poaça, orjinal…

Doğru Kullanımları

Rögar, risk, rakam, restoran, rezervasyon, römorkör, rövanş, rakım, yalnız, yanlış, ya da, herkes, nerede, aksesuar, intihar, meşgul, her gün, terk etmek, fark etmek, öngörmek, eşofman, çember, değnek, tıraş, kurdele, poğaça, orijinal…

 Yukarıda en çok rastlanan hatalara değinmeye çalıştım. Tabi daha birçok kelime var yanlış yazılan veya yanlış söylenen. Doğrusunu öğrenmek için bir yazım kılavuzu edinmek yeterli. Herkes hata yapabilir. Bu gayet normal. Önemli olan hataların farkına varabilmek ve hataları düzeltebilmek.

 Son olarak televizyon kanallarına seslenmek istiyorum. Yaptığınız yayınlarda lütfen kullandığınız kelimelerin söylenişlerine ve yazılışlarına dikkat edin. İzleyenlerin birçoğu yaptığınız yanlışları doğru zannetmekte.

  Ayrıca M. Ali Birand, Ömer Üründül gibi konuşmaktan bihaber insanları lütfen dikkate almayın. Devletin televizyonunda konuşuyor Ömer Üründül daha doğrusu konuşamıyor. TRT’ye yorumcu mu yok?

 Her duyduğunuza, gördüğünüze inanmayın. Bir yazım kılavuzu edinin. Eğer yazım kılavuzu yoksa sözlüklerden faydalanabilirsiniz. O da yoksa www.tdk.gov.tr adresini ziyaret edin.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Düşler Atölyesi Sergisi
Düşler Atölyesi Sergisi

 Birbirinden güzel resimler, baskı ve ebru çalışmaları... Çocuklarımızın hayallerini yansıttıkları şahane eserler... Ürettikleri Picasso'nun eserlerinden daha kıymetli olan çocuklarımız harika işler...

Kapat