nuManaGa.com

Sıfır Problem

  Problemleri çözmek için taviz vermek gerekmez. Problemleri ortadan kaldırmak için anlaşmak gerekir. Biz hep aynı hatayı yapıp taviz verme yanlışına düşüyoruz. Konumuz sıfır sorun. Komşularımızla sıfır sorun diyerek yola çıktık fakat sorunlar daha çok büyüyor. Ermenistan’a tavizler vererek sorunu çözmeye çalışıyorduk ki tutmadı! Suriye, İran zaten kankamız diyerek kendimizi avutuyorduk ama onlarla da arayı açtık.

Ermenistan bulunduğu coğrafyada yalnız kalmış bir ülke. Bu nedenle Türkiye, Ermenistan için çok önemli. Yıllardır Türkleri katil olarak göstermekten, kin kusmaktan, yalanlar sıralamaktan çekinmeyen Ermenistan ile sıfır problem politikası kapsamında birçok görüşme yaptık. Azeri kardeşlerimizi üzdük. İstekleri bitmeyen Ermenistan ile görüşmeler bir anda kesildi yahut biz öyle biliyoruz. Malum bedelli gibi çok önemli problemlerimiz var. Ermenistan ile olan sorunlar giderilmiş değil. Elde var sıfır.

Kırk yıllık Esad oldu Esed. Düne kadar biricik dostumuz olan Suriye ile şimdilerde kanlı bıçaklıyız. Ülkemize sık sık davet ettiğimiz Esad ya da Esed ülkesini terk etmeli diyoruz. Nerede sıfır problem? Suriye ilişkilerinde de elde var sıfır.

İran ile de aramız iyi değil. Malatya’yadaki füze kalkanı başımıza bela olacak demiştim. İran olası bir sıkıntıda ilk olarak ülkemizdeki füze kalkanını hedef alacağını söylüyor. Füze kalkanının İsrail’i korumak için yerleştirildiğini ifade eden İran komşumuz değil mi? Komşularla sıfır probleme ne oldu? İran ve Türkiye ilişkilerinde problemler artıyor. Yine elde var sıfır.

Kardeş ülke Azerbaycan’ı Ermenilerle görüştüğümüzde çok üzdük. Karabağ’ı işgal eden ve binlerce Türk insanını katleden Ermeniler ile masaya oturmamız Azerbaycan ile aramızda soğuk duvarların oluşmasına neden oldu. Azeriler üzüldü, kırıldı, kızdı. Elde sıfır değil eksi bir var!

Her taraf problem dolu. Sıfır problem diyerek yola çıktıktan sonra problem sayısındaki değişmeleri matematiği iyi olanlar lütfen araştırsın. Sonuç yüksek ihtimalle – 110 falan çıkacak. Sıfır daha makbuldü tabi.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kuyrukta
Kuyrukta

  Ödemelerin son günü gelmişse bankalar tıklım tıklımdır. İğne atsanız yere düşmez. Böyle bir günde bankadayım. Bankanın müşterisi olduğumdan sıranın...

Kapat